اصول و روش های سرمایه گذاری برای افراد تازه کار

اگر شما تصمیم گرفته اید که سرمایه گذاری را شروع کنید و جدیدا به اولین شغل خود دست پیدا کرده باشید ، یا در وسط سال‌های زندگی و کار باشید یا اینکه در آستانه ی بازنشستگی باشید ، یکی از تصمیمات مناسب و عقلانی که می توانید بگیرید ، تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری اصولی خواهد بود . بعد از اینکه برای سرمایه‌گذاری تصمیم گرفتید ، گام بعدی شما یاد گرفتن اصول پایه و اولیه سرمایه گذاری می باشد ، تا پول برای شما بیشتر کار کند . در ادامه این مقاله ، قصد داریم یکسری راهنمایی های را برای مبتدیان عنوان کنیم .

هیچ شخصی از ابتدای شروع کار متخصص نبوده ، حتی برترین سرمایه‌گذاران در جهان ، روزی همانند شما یک تازه‌کار بودند .

سوال های اساسی که برای افراد مشتاق در سرمایه گذاری پیش می آید ، به شرح زیر می باشد :

اصول سرمایه‌گذاری چه چیزهایی می باشد ؟ شروع سرمایه گذاری باید از کجا و به چه صورت باشد ؟ با توجه به میزان پول و شرایطی که داریم کجا سرمایه‌گذاری نماییم ؟ چه نکاتی را باید در نظر بگیریم ؟

ممکن است پاسخ دادن به این سوالات اندکی دشوار به نظر برسد ، به ویژه زمانی که از اصطلاحات پیچیده مالی و سرمایه‌گذاری مانند ROI ، ارزش بازار یا P/E صحبت می شود . اما بدانید آنقدرها هم‌ که‌ فکر می کنید سرمایه‌گذاری ، پیچیده و سخت نیست و هرکسی می‌تواند نکات و ترفندهای آن را یاد بگیرد .

اصول و پایه ی سرمایه‌گذاری

سرمایه‌گذاری یعنی از لذت های فعلی چشم پوشی کنید و پول خود را برای سرمایه گذاری و رسیدن به هدف خود یعنی بدست آوردن پول و سرمایه بیشتر در آینده حفظ کنید .

در سرمایه‌گذاری فاکتورهای گوناگونی وجود دارد ، تعیین نمودن وقتی که دارید ، میزان ریسک‌پذیری و سودی که انتظار آن را دارید ، تماما در تصمیماتی که برای سرمایه‌گذاری می گیرید ، مهم و اساسی هستند .

بنابراین اصول سرمایه‌گذاری این است که شما یک مقدار پول برای چیزی در نظر می گیرید ، به این دلیل که فردا ، سال بعد یا ده‌سال دیگر سودی را کسب کنید .

زمانی که می خواهید سرمایه گذاری در بازارهای گوناگون را انجام دهید و در پی راه مناسبی برای آن هستید ، می بایست  در ابتدا به ظرفیت‌های خود را در نظر بگیریم . پشتوانه مالی و مدیریتی از جمله فاکتورهای لازم برای اتخاذ راهبردی مناسب در سرمایه گذاری به حساب می آیند . بدین شکل می‌توان مقدار کلی سود و خطرات احتمالی که ممکن است با آن در این مسیر روبه رو شوید را ارزیابی کنید و بعد شروع به سرمایه گذاری کنید .

اهداف و روش سرمایه‌گذاری باید با هم هماهنگ باشند .

برای اینکه یک سرمایه گذاری موفق داشته باشید ، می بایست اهداف خود را طوری هماهنگ کنید که با راهکارهای شما در یک مسیر باشد . توجه کردن به این موضوع که تحقق یافتن اهداف گوناگون به بازه‌های زمانی مختلفی احتیاج دارند ، اهمیت بسیار زیادی دارد .

در صورتی که روش سرمایه‌گذاری که تعیین نمودید ، یک سرمایه‌گذاری طولانی مدت است ، مشخص نمودن اهدافی که در سرمایه گذاری‌های کوتاه مدت کاربرد دارند نمی‌تواند سود زیادی در اختیار شما قرار دهد . البته خلاف این موضوع نیز وجود دارد .

ذهن و روان شما باید در کنار قدرت ریسک‌پذیری ، آماده باشد . 

قبل از اینکه سرمایه گذاری خود را شروع کنید ، باید قدرت ریسک‌پذیری خود را در زمانی که قصد دارید تصمیم‌های مهم در وضعیت بحرانی بازار بگیرید ، ارزیابی کنید .

در گذشته سرمایه گذاران بدون اینکه به این موضوع توجه کنند ، سرمایه گذاری می‌کردند . اما در دنیای پیشرفته ی امروز و وضعیتی که هر لحظه می‌تواند دچار تغییر شود ، نقش آمادگی ذهنی و روانی سرمایه گذاران در جهت مدیریت بحران و خطرات احتمالی در مسیر سرمایه گذاری انکار ناپذیر است . وگرنه بی‌ثباتی و نداشتن آمادگی قبلی نسبت به ، به وجود آمدن بحران ، برای شما سودی ندارد و حتی موجب از دست رفتن اصل سرمایه و ورشکستگی شما خواهد شد .

باید دانش و مدت زمان کافی برای انجام سرمایه گذاری را داشته باشید .

یکی دیگر از مسائلی که باید در این مسیر به آن توجه کنید ، داشتن دانش و مدت زمان لازم برای انجام سرمایه گذاری‌های گوناگون می باشد .

بیشتر سرمایه گذاران مستقل قبل از اینکه شروع به سرمایه گذاری کنند ، همه ی بخش های فعالیت خود از جمله شرایط بازار ، چالش‌هایی که ممکن است با آن مواجه شوند و بسترهای جدید سرمایه گذاری را ارزیابی می کنند تا بتوانند با یافتن راه حلی مناسب ، به بیشترین سود برسند .

اما در صورتی که این عوامل مهم را برای آغاز فعالیت‌های خود ندارید ، می‌توانید از خدمات موسساتی که در زمینه مشاوره برنامه ریزی مالی فعال هستند کمک بگیرید و با آن‌ها همکاری کنید .

کنترل احساسات در سرمایه‌گذاری

ممکن است اندکی عجیب به نظر برسد ، اما کنترل احساسات موجب می گردد در انجام فعالیت‌های اقتصادی و مالی در بیشتر اوقات جلوی ضرر شما را بگیرد . در موقعیتی که فکر می‌کنید میزان خطرات رو به رو و وضعیت کنونی بازار را کاملا بررسی نمودید ، با گرفتن تصمیمات آنی و احساسی ممکن است تمام چیزهایی که تا الان به دست آورده‌اید کاملا از بین ببرید .

سرمایه موردنیاز برای سرمایه‌گذاری

قطعا در هر روش سرمایه‌گذاری ، احتیاج به یک حداقل سرمایه دارید . در صورتی که سرمایه شما صفر باشد یا اینکه بدهکار باشید ، باید جدای از میزان خرج زندگیتان ، مقداری از درآمد را جدا کنید و با بقیه ی آن زندگیتان را مدیریت نمایید .

سرمایه‌گذاران بزرگ همچون “رابرت کیوساکی” ، بارها این مسئله را بازگو‌ کردند که اول می بایست از پولی که بدست می‌آورید مبلغی را کنار بگذارید و بعد با هر میزان پولی که برایتان مانده است ، مخارج زندگی را بپردازید . مشکل اینجاست که اکثر اوقات افراد اول خرج می‌کنند و سپس هرچقدر که ماند را پس‌انداز می‌کنند و جز پس‌اندازی که در بانک دارند ، روش‌های سرمایه‌گذاری دیگری را استفاده نمی کنند .

در اکثر اوقات سرمایه‌گذاری می‌تواند حتی با کمترین میزان پول هم انجام شود . به طور مثال خرید سهام حتی با ۱۰۰ هزارتومان هم امکان پذیر است که در ادامه در مورد آن صحبت خواهیم کرد .

زود شروع کردن سرمایه‌گذاری اهمیت بسیاری دارد .

سرمایه گذاری اصل پول و هر مدل بهره تجمعی ناشی از آن برای بیشتر از یک دوره ، مرکب کردن نامیده می شود . مرکب کردن بهره یعنی دریافت بهره از محل بهره . به نتیجه این کار بهره مرکب گفته می‌شود . در بهره ساده ، بهره دریافتی سرمایه گذاری نمی‌شود و بنابراین بهره‌ای که در هر دوره دریافت می گردد ، فقط از محل سرمایه گذاری اولیه می باشد . اثر مرکب کردن در کوتاه‌مدت آنچنان زیاد نیست ولی با بیشتر شدن مدت سرمایه گذاری ، سرمایه گذاری شما افزایش بسیار زیادی خواهد داشت .

به همین خاطر ، افرادی که زودتر و در سنین پایین‌تر اقدام به سرمایه‌گذاری می‌کنند در طولانی مدت ، با استفاده از سود مرکب می‌توانند ثروت خیلی زیادی کسب کنند .

سرمایه‌گذاری در کجا بهتر است ؟

با وجود اینکه برخی مواقع ، فعالیت‌هایی همچون خرید ارز و طلا موجب افزایش سرمایه فرد می‌گردد ، اما بهترین و اصولی‌ترین سرمایه‌گذاری‌ها ، خرید دارایی‌هایی است که تولید ثروت می کنند .

دارایی مولد (Productive asset) ، دارایی است که به دلیل فعالیت‌های به خصوصی که در آن یا از طریق آن صورت می گیرد ، مقداری سرمایه یا دارایی جدید تولید می‌کند .

این را بدانید خرید طلا یا ارز یک سرمایه‌گذاری مولد نمی باشد .

به همین ترتیب ، به عنوان مثال اگر شما یک تابلو نقاشی بسیار گرانقیمت را بخرید و آن را در خانه نگهداری کنید ، این دارایی ، دارایی مولد محسوب نمی شود . اگر سال های زیادی هم بگذرد ، شما فقط همان نقاشی را خواهید داشت که امکان دارد ارزش بیشتری از زمان خرید داشته باشد یا نداشته باشد . اما اگر مثالا همین نقاشی را در یک موزه به نمایش بگذارید و برای نمایش دادن آن ، از بازدیدکنندگان پول دریافت نمایید ، این دارایی یک دارایی مولد ثروت خواهد بود .

این اصل خیلی ساده است اما در برخی مواقع افراد آن را از یاد می برند و به دارایی‌های مولد توجه نمی کنند .

هرکدام از دارایی‌های مولد ثروت ، مزایا و معایب نیز دارد .

سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات

سرمایه‌گذاری در املاک قدمت طولانی دارد . برای به دست آوردن سود از املاک و مستغلات می توانید از چندین روش استفاده کنید .

بیشترین  فعالیت‌هایی که در ایران برای به دست آوردن سود از املاک و مستغلات صورت می گیرد ، شامل موارد زیر می باشد :

  • خرید و فروش املاک و مستغلات
  • خرید و اجاره دادن املاک مسکونی و تجاری
  • ساخت و ساز

یکی از بازارهایی که ثروتمندان بسیاری را ایجاد نموده ، بخش املاک و مستغلات بوده است . به این دلیل که در املاک و مستغلات ، همیشه مکان‌هایی وجود داشته که رشد زیادی داشته و قیمت بعضی از منطقه ها افزایش خیلی خوبی پیدا کرده بود .

حتما شما هم در اطراف محل زندگیتان  همچنین شرایطی را دیده اید که قیمت املاک و مستغلات آن در مدت کوتاهی افزایش یافته و افراد زیادی را ثروتمند کرده است .

سرمایه گذاری در بازار املاک یک سرمایه گذاری کوتاه مدت محسوب نمی شود و باید بدانیم که این نوع از سرمایه گذاری زود به سود آوری نمی رسد ، بنابراین در سرمایه گذاری در بازار املاک و مستغلات ، باید برای خرید و یا فروش ملک صبر داشته باشید تا بتوانید به سود مورد نظرتان برسید .

نکته مهم دیگری لازم به گفتن است این است که اگر برای خرید خانه نقدینگی کاملی ندارید ، می‌توانید از وام‌های مسکن استفاده کنید ، البته مسئله ی مهم در این خصوص این است که به سود وام دریافتی خوب فکر کنید ، تا دچار مشکل نشوید . با خرید ملک و اجاره آن نیز می توانید بسیاری از اقساط ماهیانه را جبران نمایید .

سرمایه گذاری روی املاک کوچک

هنگامی که بازار املاک درگیر رکود بلند مدت می شود ، بازار مسکن سودآور نمی باشد ، و در این شرایط می توانید سرمایه‌گذاری روی املاک کوچک را انتخاب کنید ، زیرا به سرمایه اولیه کمتری احتیاج دارید و اگر رکود بلندمدتی صورت گیرد ، این املاک به آسانی تبدیل به نقدینگی خواهند شد ، و یا اجاره دادن آنها نسبت به املاک بزرگتر راحت تر می باشد .

سرمایه‌گذاری در املاک تجاری

در بیشتر اوقات ، سرمایه‌گذاری کردن در املاک تجاری گزینه ی بهتری نسبت به املاک مسکونی است .

بی تردید املاک تجاری در مقایسه با املاک مسکونی ، با قیمت‌های بسیار بالاتری خرید و فروش می‌شوند ، و درخواست کنندگان این نوع از املاک ، معمولا در بازار در پی ملکی مناسب می باشند . در صورتی که به اندازه کافی سرمایه در اختیار دارید ، به جای خرید ملک‌های مسکونی ، خرید املاک تجاری را انتخاب کنید ، زیرا بهترین گزینه در سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات بر روی املاک تجاری می باشد . به این ترتیب ، دو امتیاز پیش روی شما خواهد بود ، اول اینکه هیچگاه برای رسیدن فصل نقل وانتقالات احتیاجی به صبر کردن نیست و دوم اینکه مشتریان همیشه در پشت درب ملک شما حاضر می شوند .

کلام آخر

برای پاسخ به این سوال که سرمایه گذاری در چه زمینه ای بهتر است ، باید بگوییم روش های فراوانی برای سرمایه گذاری وجود دارد ، اما به جز در نظر گرفتن زمینه ی سرمایه گذاری  باید بیشتر تمرکزتان بر روی دارایی های مولد باشد .

Check Also

تعریف دارایی ؛ آیا خانه ای که در آن زندگی می کنیم دارایی محسوب می شود ؟

تعریف دارایی : هر چیزی که موجب می گردد در جیب شما پول گذاشته شود …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − یک =