به چه دلیل داشتن هوش مالی مهم است !

جهان مدرن امروز ، جهان تخصص‌ها به حساب می آید . خواه نا‌خواه در حال حاضر برای هر مساله ای ، حتی موضوعاتی که به نظر مهم نیستند و مرتبط با امور زندگی هستند ، باید دید تخصصی داشته باشیم . اگر اینطور نباشد نمی توانید همراه با زمان و قرن جدید پیش روید و با شکست رو به رو می شوید .
یکی از عادی ترین و اساسی ترین موضوعات ، بحث مالی و اقتصادی می باشد . از افراد فقیر که دارایی زیادی ندارند ، تا افراد ثروتمند ، دیدگاه صحیح به اقتصاد می‌تواند وضعیتشان را بهبود بخشد .
به همین دلیل اگر نگرش غیر تخصصی و آماتور داشته باشید ،  رفته رفته یا به صورت آنی ، موجب آشفتگی اوضاع مالی شما خواهد شد .
آیا برای دستیابی به موفقیت مالی احتیاجی به تحصیلات آکادمیک دارید ؟
این را بدانید نگرش تخصصی داشتن برای امور مالی و برنامه‌ریزی اقتصادی هر فرد حتما به معنی داشتن تحصیلات آکادمیک نمی باشد . بلکه استفاده از مشورت و تجربه افراد موفق یکی از بهترین راه‌ها برای قدم‌های اصولی در اداره وضع مالی است .
نکته مهمی که در کسب و کار یا فعالیت اقتصادی یا حتی رفتار‌های مالی وجود دارد ، نه می تواند داشتن تحصیلات باشد  و نه دنبال کردن رفتارهای دیگران ، بلکه تمامی اینها وابسته به داشتن هوش مالی است .

خصوصیات افرادی که دارای هوش مالی هستند .

یکی از ویژگی افرادی که هوش مالی دارند ، داشتن این اصل ساده است که پول برای آنها دارای ارزش بسیاری می باشد . این خصوصیات را با معنای منفی آن یعنی طمع کاری یا خسیس بودن ، اشتباه نگیرید . افراد دارای هوش مالی ، ترجیحشان این است که از پول خود به بهترین نحو‌ استفاده کنند و همین امر به آن ها کمک می کند تا بتوانند به ثروت بیشتری دست یابند .
یکی دیگر از نشانه های داشتن هوش مالی ، این است که قسمتی از پول خود را طوری خرج کنید که بتواند برای شما سود آوری ایجاد کند . به عبارت دیگر ، به وجود آوردن گردش مالی و تبدیل نمودن قسمتی از پس انداز به سرمایه سود آور ، هنری است که دلیل آن را باید هوش مالی بدانیم .
این را به خاطر بسپارید که هوش مالی به طور تقریبی در وجود تمام افراد وجود دارد و هر شخصی به اشکال گوناگون ، می تواند برای داشته های مالی خود تصمیم بگیرد و این استعداد به طور ذاتی در هر انسانی وجود دارد و اگر بتوانید آن را به خوبی تقویت کنید ، بسیار به شما در زندگی مالیتان کمک می کند .

حوزه‌های هوش مالی

رابرت کیوساکی ، یکی از معروف ترین افرادی است که موفق شد در خصوص هوش مالی به طور مشخص و متمرکز کار کند .
کیوساکی یک میلیاردر خودساخته می باشد .؛ این بدان معناست که توانست استعداد مالی خود را به خوبی بیابد و آن را مطابق شرایط زندگی ، به بهترین شکل مورد استفاده قرار دهد . کیوساکی معتقد است ، هوش مالی را می‌توان با پنج شاخص مورد بررسی قرار داد .
یکی از این شاخص‌ها ، میزان درآمد می باشد ، یعنی در مجموع در صورتی که شخصی موفق شود در طی سال ، پول بیشتری ایجاد کند ، از هوش مالی بالاتری بهره مند است .
از دیگر شاخص های مهم ، می توان به توانایی حفظ پول اشاره کرد . در برخی مواقع می بینید برخی افراد خیلی راحت پول خرج می کنند و‌ هیچ حد و‌ مرزی در نظر نمی گیرند و شاید فکر کنید که دارای هوش مالی بسیار بالایی هستند ، در صورتی که این طرز فکر اشتباه است .
یکی دیگر از روش های تشخیص هوش مالی ، توانایی و هنر بودجه بندی درست می باشد . در درجه اول ، مهم نیست در آمد شما در ماه یکصد هزار تومان یا ده میلیون تومان است ؛ مهم این است که بتوانید با همان مقدار پول ، به بهترین شکل ممکن رفتار کنید . حتی در صورتی که همه ی پول شما برای بدهی یا خسارت هزینه شود ، تعیین نمودن اولویت بدهی‌ها و زمان بندی پرداخت هم نشانه ی هوش مالی شما است .

پیش از این در خصوص تبدیل پول به سرمایه توضیح داده ایم ، که به اصطلاح آن را اهرم سازی برای پول عنوان می‌کنند . به عبارت دیگر ، این که بدانید چگونه با بخشی از پس انداز خود سود بیشتری ایجاد کنید ، نشان دهنده ی هوش مالی شما می باشد .
ممکن‌ است شنیده باشید که بعضی از افراد می‌توانند هزار تومان را در طول چند روز ، تبدیل به صد هزار تومان کنند ، این استعداد ، حکم اهرم سازی برای پول را دارد و یکی از مهم ترین چیزهایی که برای این کار نیاز است ، جسارت است .
در حقیقت اگر جسارت کافی برای ورود به عرصه ی پر از ریسک و هیجان انگیز افزایش سرمایه را نداشته باشید ، حتی اگر هوش و استعداد مالی بالا را داشته باشید ، باز هم نمی توانید موفق شوید .

لازم به ذکر است که جسارت و روحیه ی خطر پذیری برای ایجاد  سرمایه ، به این معنی نیست که کارهای بی فکرانه و ناشیانه انجام دهید و باید همراه با عقل و احتیاط پیش روید .
از دیدگاه کیوساکی ، یکی از ملاک های تعیین هوش مالی ، افزایش دقت و ثبت کردن اطلاعات مالی می باشد . افرادی می توانند بیشتر تولید ثروت کنند که با دقت فراوان حساب و کتاب مالی داشته باشند .
گفتن این نکته مجددا می تواند موثر واقع شو‌د که برخورداری و تقویت هوش مالی بالا ، فقط مختص‌ افراد ثروتمند نیست . شما حتی اگر درآمد بسیار کم و مشکلات مالی زیادی هم داشته باشید ، باز هم می‌توانید از همین امروز برای تقویت  هوش مالی خود تلاش کنید و قسمت مالی زندگی خود را هوشمندانه جلو ببرید .

Check Also

تعریف دارایی ؛ آیا خانه ای که در آن زندگی می کنیم دارایی محسوب می شود ؟

تعریف دارایی : هر چیزی که موجب می گردد در جیب شما پول گذاشته شود …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + 14 =