حفظ سرمایه با استفاده از هوش مالی

قطعا این ضرب المثل “پول ، پول میاره “ ، را شنیده اید .

در این ضرب المثل ، هوش مالی و زیرک بودن گذشتگان کاملا ملموس است . گذشتگان ما به این درک رسیده بودند برای اینکه دارایی بیشتری به دست آوریم ، باید پول بیشتری نیز داشته باشیم .

اما واقعا چگونه می توانیم در زندگی پول بیشتری به دست آوریم ؟ چگونه می‌توانیم همانند افراد ثروتمند جهان هر روز به ثروت خود اضافه کنیم ؟ چطور می‌توانیم فرصت‌های کوچک را غنیمت بشماریم و از آنها برای دستیابی به ثروت‌های  عظیم استفاده کنیم ؟

برای دستیابی به پاسخ این سوالات و سوال هایی از این قبیل ،  که هر روز ذهن ما را درگیر خود می کند ، باید تعریف هوش مالی را بدانیم و از چگونگی حفظ کردن سرمایه خود از طریق هوش مالی آگاهی داشته باشیم .

اگر در پی یافتن جوابی برای این سوال ها می گردید ، این مقاله را تا آخر بخوانید تا شما هم همانند افراد بزرگ جهان نسبت به راه های پولدار شدن دانش کافی را کسب کنید .

تعریف هوش مالی 

هوش مالی به معنای هر عکس العملی است که شما نسبت به پول نشان می‌دهید ! احتمالا این می تواند آسانترین و بهترین تعریفی باشد که می شود در وصف این عبارت بیان کرد .

اما در صورتی که قصد داشته باشیم این مفهوم را اندکی بیشتر کنیم ، باید بگوییم رفتاری که شما نسبت به پول دارید ، هوش مالی شما می باشد .

اگر دیدگاهتان به پول ، فقط یک ابزار برای برطرف نمودن نیازهای مالیتان است ، باید اندکی تغییر در دیدگاه خود نسبت به پول به وجود آورید ؛ اما در صورتی که پول را ابزاری برای داشتن دنیای بزرگتر می دانید و در پی کشف دنیا می باشید ، باید به هوش مالی خود افتخار کنید .

هوش مالی یعنی زمانی که دست یافتن به موفقیت مالی سخت است و‌ در بعضی مواقع به دور از ذهن می باشد ، توانایی به وجود آوردن ثروت را داشته باشید . برای اینکه بخواهید در هر کاری موفق شوید به اندازه کافی آموزش ببینید و مرتب تمرین کنید . برای ثروتمند شدن هم باید یاد بگیرید ثروت بسازید و آن را تکرار کنید !

چگونه از طریق هوش مالی می‌توانیم سرمایه خود را حفظ کنیم ؟

باهوش باشید تا پولدار شوید !

اگر نمی توانستید در دوران مدرسه و یا دانشگاه نمرات خوبی کسب کنید ، شاید با دیدن این جمله از ثروتمند شدن نیز  ناامید شوید ، اما این را بدانید که این هوشمندی بسیار با آن چیزهایی که در مدرسه و دانشگاه دیدید متفاوت است . هوش مالی ربطی به مدرک تحصیلی و نمرات شما ندارد . هوش مالی بدان معناست که بتوانید در شرایط های گوناگون مالی ، به جای تصمیم گیری عجولانه و بی برنامه ، تصمیمات درست و عاقلانه بگیرید . حالا برای تصمیم گیری بهتر ، باید مهارت‌هایی را در خود تقویت کنید . با کمک این مهارت‌ها ، می توانید انتخاب‌های درستی داشته باشید . انتخاب درست در زمان درست ، همیشه بهترین تکنیک برای دستیابی به موفقیت بوده است.

کسب درآمد را یاد بگیرید .

برای بالا بردن هوش مالی خود ، باید بتوانید بهترین و مناسب ترین شیوه های کسب درآمد را تا اندازه ای شناسایی کنید و کنترل آنها را در دست بگیرید و این روش ها برای تمامی افراد به یک شکل نیست . بنابراین باید در پی روشی باشید که بیشتر از همیشه بتوانید قابلیت ها و استعداد‌های خود را به کار گیرید . بهترین روش ، قطعا روشی است که همه ی قابلیت های شما را به کار بگیرد .

هدف های خود را شناسایی کنید و تمرکزتان را بر روی آنها بگذارید و بدانید برای دستیابی به هدف‌های خود ، باید تلاشتان را چند برابر کنید . خودتان را باور داشته باشید و اعتماد به نفستان را بیشتر کنید تا بتوانید مسیر درست برای رسیدن به هدف را بیابید .

یکی از مهارت‌هایی که برای کسب درآمد بیشتر ، به شما کمک خواهد کرد ، کنترل احساسات در زمان‌های حساس می باشد . باید بیاموزید که در مواقع حساس ، چگونه بر احساسات خود غلبه کنید تا بتوانید انتخاب درست‌تری داشته باشید .

برای اینکه به نتیجه و درآمد خوب برسید باید صبر پیشه کنید . مسیری را برگزینید که درآمد بیشتری را برایتان ایجاد می کند . یاد بگیرید به درآمد‌های مختصر در کوتاه مدت قانع نباشید ،  هوش مالی یعنی اندکی بیشتر منتظر بمانید اما درآمد بیشتری به دست آورید .

از پولتان محافظت کنید !

در همه ی کسب و کارها همواره چیزی هایی برای عرضه به شما وجود دارد ، اما اینکه تصمیم بگیرید چه وسیله ای را بخرید ، کاملا بسته به هوش مالی شماست . زمانی که می خواهید وسیله را بخرید با خود بگویید آیا این وسیله موجب ثروت بیشتر شما می شود یا بالعکس .

مراقب خوره‌های پول همانند مالیات‌های سنگین ، بانک‌هایی که پول شما را به عنوان سپرده از شما می گیرند و کسب و کارهایی که به هر روشی تلاش می‌کنند تا چیزی به شما بفروشند ، باشید . همه ی اینها از عواملی محسوب می شوند که موجب می گردد به گونه ای سرمایه تان از دستتان برود‌.

بنابراین قبل از اینکه هرگونه خرید یا سرمایه گذاری انجام دهید ، اطلاعات خود را در آن زمینه افزایش دهید و با دانش بیشتری جلو روید .

بودجه بندی پول هایتان 

شما باید توانایی کنترل هزینه‌های ثابت خود را داشته باشید . در حقیقت همیشه می بایست قسمتی از درآمد خود را برای  هزینه‌های ثابت در نظر بگیرید . علاوه بر‌ اینکه همیشه باید مقداری از پولتان را پس انداز کنید ، این را باید بدانید که پس انداز ، قسمتی از هزینه‌های ثابت می باشد و معمولا ده درصد درآمد را در بر می گیرد .

برای کنترل بهتر هزینه‌های ثابت خود دو روش پیش رو دارید : یا هزینه‌های خود را کم کنید ، یا درآمد خود را افزایش دهید !بر اساس تجربیات به دست آمده ، افزایش درآمد در طولانی مدت تاثیرگذارتر است .

برای مدیریت بهتر هزینه‌ها در بحران‌های مالی ، به جای خرج اینکه پول را خرج نکنید ، آن را برای اولویت‌ها هزینه کنید . هزینه‌های اضافی خود را کم کنید و به جای آن برای دانش و بالا بردن دانسته هایتان هزینه نمایید .

ریاضی را تمرین کنید !

شما برای اینکه توانایی دو دوتا چهارتا کردن را داشته باشید باید ریاضی بدانید ! بخش عظیمی از هوش مالی افراد به داشتن توانایی آنها در محاسبات ریاضی وابسته است . اینکه شما بتوانید حساب خود را اداره کنید و جایگاه هزینه‌ها و درآمد‌ها را در حساب خود تعیین کنید ، به مقداری دانش ریاضی نیاز دارید . شما با داشتن اندکی دقت و افزایش مهارت خود در مسائل ریاضی می توانید بودجه و هزینه خود را مدیریت کنید و درآمد خود را به طور روز افزون افزایش دهید !

کلام پایانی

لازم به ذکر است که داشتن هوش مالی یک مهارت محسوب می شود و خیلی به ویژگی های ارثی و ژنتیکی در افراد مربوط نمی شود . مهارتی که با استفاده از بالا بردن دانش خود می توانید در زمینه‌های مرتبط مالی به آسانی آن را ارتقا دهید . بنابراین برای اینکه توانایی این را داشته باشید که به مقدار زیادی پول دست پیدا کنید ، فقط لازم است که مهارت و دانش خود را بالا ببرید .

Check Also

تعریف دارایی ؛ آیا خانه ای که در آن زندگی می کنیم دارایی محسوب می شود ؟

تعریف دارایی : هر چیزی که موجب می گردد در جیب شما پول گذاشته شود …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + دوازده =