دیدگاه های بی نظیر تغییر باورها در خصوص پول

پول را به دلایل گوناگون می توان مهم دانست . شما با مطالعه ی نکاتی که در این مقاله ذکر می کنیم می توانید طرز فکرتان را نسبت به پول تغییر دهید . عده ای از افراد رابطه ی خوبی با پول برقرار می کنند اما برخی دیگر هنوز نتوانستند رابطه ی خوبی با آن داشته باشند . احتمال آن می رود که دلیل این تفاوت نگرش ها به طریقه ی رفتار والدین مربوط شود . شما هر دلیلی که برای این موضوع داشته باشید ، طرز فکر شما در مقابل پول موجب می گردد که در شلوغی های زندگی ، پول کافی داشته باشید .
اگر باورهایی که در این مقاله ذکر می کنیم را پیگیری کنید و آنها را انجام دهید ، می توانید رابطه ی خود را با پول بهتر کنید و در مسائل مالی بهتر عمل کنید .

باور اول : من به اندازه پول کافی در اختیار دارم .
وقتی همیشه فکر کنید به اندازه کافی پول ندارید ، بر اساس همین ذهنیت در زندگی پیش می روید و همیشه در پی پول می باشید . از سوی دیگر ، در صورتی که این تفکرات مثبت را داشته باشید ، می توانید آن را تبدیل به واقعیت کنید .
به اندازه کافی پول دارید . همیشه توانایی برآورده کردن نیازهایتان را دارید . با درآمدی که دارید می توانید به خوبی زندگی کنید . این بدان معنا نیست که اگر پول زیادی بخواهید بیشتر به سوی شما می آید ، بلکه منظور تغییر صدای درونی شما می باشد . با داشتن این باورها ، صدای درونی‌تان را به این مسیر تغییر می‌دهید که پول کافی دارید و در حال کار کردن روی مسئولیت‌پذیری نسبت به مسائل مالی‌تان هستید . این صدای درونی مثبت را جایگزین صدایی کنید که این باور را در شما شکل می دهد که توانایی برطرف‌کردن نیازهایتان را ندارید ، فقیر هستید و پول کافی ندارید . با باور به “توانستن” می توانید نصف مسیر را بروید – تئودور رزولت
هیچگاه فکر نکنید که پول کافی ندارید . اگر باورهای محدود داشته باشید شبیه به این است که کار‌تان را از یک چاه آغاز کرده باشید . با داشتن یک باور اشتباه ، حتی با وجود کار سخت ، نمی توانید از چاه بیرون بیایید .
اولین گام برای دستیابی به فراوانی ، تغییر نگرش‌تان می باشد . علیرغم داشتن باور مناسب ، باز هم کار سختی پیش رو دارید ، اما باید کار را با این باور صحیح که “من همیشه به اندازه کافی پول دارم” شروع کنید . ممکن است تغییر ذهنیت منفی کار راحتی نباشد اما بزرگترین تغییر را در زندگی‌ شما به وجود می آورد . اگر به خودتان بگویید که پول کافی در اختیار دارید ، در راهی قدم می گذارید که سایر باورها و نگرش‌های اشاره شده در این مقاله را خیلی خوب متوجه خواهید شد . زیرا اگر بتوانید یک ذهنیت را تغییر دهید ، توانایی باز کردن ذهنتان برای تغییر طریقه ی برخورد و مدیریت پول را دارید . معمولا ما مشکلات ریشه‌ای با پول داریم . الگوهایی را یاد گرفته‌ایم که موجب وحشت ، مشکلات و شکست ما می‌شوند . اما طریقه ی برخورد با پول ، همانند پرتاب فضاپیما به فضا نمی باشد که سخت و مشکل باشد .

یکی از مهمترین روابط ، رابطه شما با پولتان است و چیزیست که باید برای بهتر شدن آن زمان بگذارید ، همانند وقتی که روی بهتر شدن بقیه ی روابط خود در زندگی زمان می گذارید . هنگامی که به این باور برسید که به اندازه کافی پول در اختیار دارید رابطه مثبت شما با پول شروع می شود . مثلا اگر شما فرض کنید همیشه رابطه ی شما با بقیه بسیار بد است در نتیجه همین اتفاق رخ خواهد داد . اما اگر واقعا باور کنید که یک روز روابطی سالم و غنی با سایرین خواهید داشت و درک کنید که نیاز است برای رسیدن به این هدف، دست به کار شوید ، در نهایت به موفقیت خواهید رسید . این موضوع در خصوص پول هم صدق می کند . اگر همیشه فکر کنید که فقیر هستید و پول کافی برای پرداخت هزینه‌های زندگی را ندارید و نمی‌توانید چیزهایی که می‌خواهید را داشته باشید ، همین الگو در زندگی شما تکرار خواهد شد و ذهنیتی فقیری در شما شکل خواهد داد . اما اگر باور کنید روزی خواهد رسید که با تغییر رویکرد و با کار و تلاش خودتان به پول کافی برای رسیدن به آسایش و خوشبختی دست خواهید یافت ، قطعا موفق خواهید شد . فراوانی همه جا وجود دارد ، فقط کافیست نگاه خود را به سمت آن بچرخانید .
از همین امروز شروع کنید و فراوانی را همه جا ببینید تا هنگامی که تبدیل به یک عادت شود .

باور دوم : زمان برای من بیشتر از پول ارزش دارد .
هر دقیقه دارای ارزش بسیاری است . درک ارزشمندی زمان دارای اهمیت بسیاری است . زمانتان را همانند اسکناس بدانید و بدانید که چطور آن را خرج کنید ، زیرا هدر دادن وقت از هدر دادن پول بدتر است .
می‌توانید پول بیشتری بدست آورید ، ولی زمان بیشتر نه – جیم ران
هنگامی که برای کسی کار می‌کنید ، زمان خودتان را به شخص دیگری می‌فروشید . ارزش شما و ارزش زمانتان چقدر است ؟  مطمئن شوید بابت زمانی که صرف می‌کنید پاداش مناسب می‌گیرید . اگر می‌خواهید ارزش‌تان بالاتر رود ، ببینید چکار می‌توانید بکنید تا خودتان را با ارزش‌تر کنید . زمانی که کار می‌کنید و در قبال آن پاداش دریافت می کنید ، مطمئن شوید نسبت به کاری که انجام می‌دهید علاقه‌ دارید و برایتان لذت بخش است . یکی از بدترین چیزها در زندگی این است که روزانه ۸ تا ۱۲ ساعت در روز کاری را انجام دهید که از آن متنفر هستید . وقتی در حال خرج کردن پول برای چیزی هستید ، به این فکر کنید که چند ساعت باید کار کنید تا بتوانید آن پول را بدست آورید ، آیا آن چیز ارزش آن زمان را دارد ؟ در صورتی که بتوانید چیزی که قصد دارید آن را بخرید با قیمت کمتر پیدا کنید ، همانند این است که زمان کمتری صرف می کنید ، زیرا برای کسب پول ، زمان گذاشته اید .

باور سوم : پول برایم همانند برده عمل می کند .
باید پول برای شما کار کند، نه شما برای پول . هنگامی که همیشه فکر می کنید برای دستیابی به پول باید کار کنید ، خود را برده ی پول کرده اید .
پول ارباب خیلی بدی است ولی به عنوان یک خدمتکار عالی می باشد – P.T. Barnum
در صورتی که پول برای شما کار کند ، بازی را برده اید . پول فقط یک ابزار برای شماست تا بتوانید چیزهایی که نیاز دارید و می‌خواهید را بدست آورید . با این طرز تفکر که پول دستوردهنده است و باید مطیع آن باشید در زندگی یک فرد شکست خورده خواهید بود . شما ارباب پول‌ خود هستید . اگر الان احساس فراوانی و ثروت ندارید ، باید پول را برای کارهای مثبت استفاده کنید . با باور به اینکه پول مانند یک چیز جادویی است که هیچوقت نمی توانید آن را به دست آورید ، و این باور را در خود به وجود می آورید که هیچوقت به رویای خود نمی رسید . وقت آن فرا رسیده که مدیریت پول خود را آغاز کنید و تفکر اینکه پول ، زندگی‌ شما را کنترل می‌کند کنار بگذارید . کارهایی کنید تا پول‌ شما به بهترین شکل برای شما کار کند و اسکناس‌هایتان را به سمت هدفی که می خواهید سوق دهید .
پول تنها یک ابزار است ، شما را به جایی که آرزو دارید می‌رساند ولی هرگز جای راننده را نخواهد گرفت – Ayn Rand
قوی باشید و به راه جدید ادامه دهید . خارج شدن از محدوده آسایش همیشه سخت است ، بنابراین نگذارید ذهنیتی که شما را به بازگشت به محدوده آسایش تشویق می‌کند موفق شود .

باور چهارم : خریدن چیزهای بیشتر موجب نمی گردد که خوشحال شوم .
بعضی از بهترین اتفاق ها در زندگی هنگامی رخ می دهد که پول و دارایی بسیار اندکی دارید . برخی از بدترین چیزها در زندگی زمانی اتفاق می افتد که از دید دیگران ، چیزهای خوبی مانند دارایی‌های زیاد ، ماشین و خانه زیبا ، خانه دوم ، تعطیلات و… را بدست آورده‌اید . تعداد زیادی از افراد پولی که کسب کردند خرج چیزهایی می‌کنند که دوست ندارند تا مردمی را تحت تاثیر قرار دهند که علاقه‌ای به آنها ندارند – ویل راجرز
بیشتر اوقات ، جمع‌ کردن چیزهای مادی مردم را فقط تا مدت کوتاهی خوشحال و راضی نگه می دارد . برای خرید چیزهای لاکچری باید پول خرج کنید و حتی نگهداری آنها نیز هزینه مالی و زمانی دارد . گاهی استرس ناشی از نگهداری لوازم و چیزهای گرانقیمت می‌تواند روی سلامتی شما تاثیرگذار باشد .
چیزهای موردعلاقه من در زندگی هیچ هزینه‌ای ندارند – استیو جایز
به اندازه‌ای مادیات نگه دارید که قدرت مدیریت‌ آنها را داشته باشید . کم کردن نیازهایتان و ساده کردن زندگی حس آزادی بسیار خوبی دارد و خوشحالی بیشتری به زندگیتان سرازیر می شود .

باور پنجم : نیازی نیست به طور مداوم در حالت اضطرار باشم .
درست است هنگامی که هزینه‌ها روی هم تلنبار شده و پولی برای پرداخت کردن قبوض و یا اجاره خانه در اختیار ندارید ، وضعیت را برایتان دشوار می کند . در صورتی که همیشه احساس وجود وضعیت اضطراری در زندگیتان دارید ، باید آگاه باشید که مشکل شما پول نیست ، بلکه طریقه ی برخورد شما در برابر  مشکلات منجر به این وضعیت گردیده است . به راحتی می‌توانید دیگران را مقصر وضعیت فعلی خود بدانید . ولی سازنده‌تر این است که در گذشته‌ ی خود بگردید  و دلایل اشتباهات‌تان را پیدا کنید – دیو رمزی
در صورتی که توانایی کار کردن دارید ، نباید زندگیتان همانند رفتن از یک نقطه اضطراری به یک یک نقطه اضطراری دیگر باشد . وقت آن فرا رسیده تا ببینید کجا رفتارها و تصمیماتتان بر مبنای “شانس و اقبال” بوده و به عواقب تصمیمات خود کاملا آگاه نبودید . بدین صورت می‌توانید قبل از اینکه مشکلات به وضعیت اضطراری برسند آنها را حل کنید و جلوی هزینه‌بر شدن آنها را بگیرید . اگر جلوی اتفاق افتادن وضعیت اضطراری را نمی‌گیرید ، احتمالا سهوا در حال ایجاد آنها هستید . این موضوع به معنای تعمیر و نگهداری از خودرو ، منزل ، بدن و روابط شماست ، قبل از اینکه بدتر شوند . اگر یک سوراخ در سقف وجود دارد ، قبل از اینکه بزرگتر شود و مجبور به هزینه بیشتر شوید باید به تعمیر آن بپردازید . اگر روغن اتومبیلتان احتیاج به تعویض دارد ، هرچه زودتر آن را تعویض کنید تا به قطعات آسیبی وارد نشود و احتیاجی نباشد هزینه‌ای برای تعمیر پرداخت کنید .

باور ششم : دخل و خرج من با هم جور در می آید .
همیشه هزینه‌هایتان را کمتر از درآمدتان نگه دارید . این توصیه یکی از متداول ترین و کاربردی ترین توصیه‌ها برای مدیریت مسائل مالی می باشد . میزان درآمد خود را بدانید درآمد دارید و مطمئن شوید هزینه‌هایتان کمتر از درآمدتان است . حس مثبت درباره پول زمانی به وجود می‌آید که در انتهای ماه متوجه می‌شوید درآمدتان بیشتر از هزینه‌ها بوده است . مهم نیست درآمدتان چقدر است ، می‌توانید این درآمد را جایی اختصاص دهید که به شما حس امنیت بدهد . اما اگر درآمد کافی برای زندگی ندارید ، باید کارهای بیشتری انجام دهید .
در صورتی که برای پرداخت هزینه‌هایتان مشکل دارید باید راه‌های خلاقانه‌ای برای کاهش دادن هزینه یا افزایش درآمد بیابید . اگر هزینه زندگی ، مخصوصا اجاره مسکن بالاست به جای ارزان‌تری بروید یا اتومبیلتان را بفروشید . شاید نیاز باشد شغل دوم و منابع درآمد دیگری برای خود به وجود آورید . هدف از اینکار جور کردن دخل و خرج است ، به صورتیکه درآمدتان از هزینه‌ها بیشتر گردد . ممکن است موانعی سر راه‌تان وجود داشته باشد ، اگر اینطور است زمان آن رسیده یک بازبینی اساسی در زندگی خود داشته باشید و شروع به تغییر عادات ، محیط و شیوه زندگی خود کنید . اینکار نیاز به زمان و مسئولیت‌پذیری دارد .

باور هفتم : در درجه اول پس‌انداز و بعد خرج می کنم .
هنگامی که این موضوع را درک کنید که خودتان با ارزشترین دارایی‌ هستید ، به این نتیجه می رسید که پولتان نیز باید برای خودتان هزینه شود ، نه برای ماشین ، خانه ، تعطیلات یا سرگرمی‌ها . بعد از خرج کردن پول پس انداز نکنید ، بلکه اول پس‌انداز کنید و بعد چیزی که مانده را برای هزینه‌ها بگذارید – وارن بافت
شاید بگویید من کلی هزینه مانند اجاره و قبض دارم ، چگونه می توانم پس انداز کنم ؟
هنگامی که پیش از انجام هر هزینه‌ای ، اول پول خودتان که قصد دارید آن را پس‌انداز و سرمایه‌گذاری کنید جدا نمایید ، به تدریج تبدیل به سرمایه‌ای می‌شود که شما را آسوده خاطر می کند .
پس‌انداز کردن ، پیش از خرج کردن را باید تست کنید . شاید به نظرتان اینکار مثل تقلا کردن به نظر برسد ولی در واقع اینکار یک راه عالی برای پس‌انداز بیشتر و موثرتر است . طریقه ی صحیح این استراتژی بدین شکل است که ابتدا بودجه مشخصی برای هزینه‌ها تعیین کنید و ببینید چقدر می‌توانید در ماه کنار بگذارید . سپس درصدی که (معمولا ۱۰ درصد از پول است) باید پس‌انداز شود را همان ابتدای کار که پول بدست‌تان رسید بردارید . اگر کنار گذاشتن ۱۰ درصد برایتان دشوار است ، با درصدهای کمتر مانند ۳ درصد استارت بزنید و کم کم این درصد را بیشتر کنید . به هیچ وجه نباید به این پول دست بزنید و باید برای سرمایه‌گذاری‌های امن که ریسک بسیار کمی دارند اختصاص داده شود . اگر اینکار را مداوم انجام دهید ، بعد از چندسال متوجه خواهید شد سرمایه خوبی جمع کردید که می‌تواند برای یک سرمایه‌گذاری بزرگتر و کسب و کار استفاده شود .

باور هشتم : هر آنچه که می‌خواهم را در اختیار دارم .
چیزهایی که در زندگیتان به آنها علاقه دارید بسیار با ارزش است .علاقه به چیزهایی که دارید یعنی مواظبت از آنها و اطمینان از این است که برای مدتی طولانی در پیرامون شما خواهند بود . هنگامی که مراقبت بیشتری از چیزهایی که در اختیار دارید انجام می‌دهید ، مانند خانه ، خودرو ، بدن و روابط خودتان ، طول عمرتا افزایش می یابد . با مراقبت پیشاپیش از چیزی ، احتیاجی نیست که بعدا پول و زمان بیشتری برای تعمیر یا حفظ آن صرف کنید . این موضوع به معنای خرید کمتر ولی باکیفیت‌تر و غرور داشتن نسبت به چیزهایی است که مالک آن هستید . این موضوع به معنای قدردانی از چیزهایی که دارید ، لذت بردن از آنها و خوشحال بودن است . این موضوع در مورد چیزهای زیادی صادق است . چیزی که به آن توجه نمی کنیم یا از آن سوءاستفاده می‌کنیم ، می‌میرد . کیفیت خریدهایتانرا بالا ببرید و ار آنها مراقبت کنید و قدر آنها را بدانید .

باور نهم : بدترین چیز می تواند بهره وام و اقساط باشد .
شما احتیاجی ندارید برای خرید چیزهای پر زرق و برق از کسی پول قرض کنید و یا وام بگیرید که مجبور باشید آنها را با بهره پس دهید ، زیرا این بدترین روش برای خرج کردن پولتان می باشد . درک هزینه‌ها و نرخ بهره‌ی وام بانکی می‌تواند برای برخی گیج‌کننده باشد . خرید برخی چیزها مانند خانه با وام بانکی شاید لازم و ضروری باشد ولی معمولا چیزهای غیرضروری را با صبر کردن و با هزینه کمتر می‌توانید بخرید ؛ بدون نیاز به خرید اقساطی آنها و اینکه مجبور باشید بیشتر هزینه کنید . اگر تمام سودهایی که یک شخص به عنوان بهره وام و سود اقساط پرداخت کرده جمع می‌شد می‌توانست تغییر بزرگی در وضعیت مالی او به وجود آورد .

باور دهم : ثروت من همانند سلامتی من است .
به جز زمان ، یکی از مهم ترین چیزها در زندگی هر فرد سلامتی است . اگر سلامتی خود را از دست دهید ، چیزهای دیگر مانند شغل‌ ، خانواده‌ ، کیفیت زندگی و پولتان را نیز از دست خواهید داد . از بدن خود به خوبی مراقبت کنید . بدن‌ شما تنهایی مکانی است که باید تا آخر عمر در آن زندگی کنید – حیم ران
افرادی که مریضی سختی دارند توان کار کردن یا درآمدزایی را ندارند ، ولی بسیاری از این مریضی‌ها را می توانستند پیشگیری کنند . وقتی افراد جوان و سرزنده هستند ، دوست دارند از بدن‌ خود استفاده کنند . بدن بسیار انعطاف پذیر است و می‌تواند سال‌ها و حتی دهه‌ها بی‌توجهی را تحمل کند و همچنان برای شخص کار کند . ولی زمانی می‌رسد که بدن تسلیم می‌شود و نابود می شود . هنگامی که پیر می‌شوید بدن تغییر می‌کند و نیاز به مراقبت بیشتری دارد . با داشتن بیمه پزشکی می توانید هزینه هایتان را کاهش دهید و ویزیت‌های مداوم کمتر به وضعیت مالی‌تان فشار وارد می کند .
اگر بدن‌تان توان کار کردن نداشته باشد نمی توانید پولی بدست بیاورید . عدم توجه به بدن در نهایت باعث بدتر شدن اوضاع در بلندمدت می‌شود . غذای بهتر ، اجتناب از مواد مخدر ، تمرین و ورزش ، خواب خوب همگی برای نگهداری بدن بسیار مهم هستند .از بدن‌ خود مراقبت کنید تا مدت زمان بیشتری سالم بمانید ، اینکار بهترین سرمایه‌گذاری روی خودتان می باشد .

کلام آخر 

تمامی موارد ذکر شده را در زندگی خود انجام دهید تا بتوانید در زندگی امنیت مالی بیشتری داشته باشید . آزادی مالی را به دست آورید و بدون نگرانی پول خرج کنید . با داشتن پس‌انداز برای مواقع ضروری ، برای آرامش خاطر در زندگی بسیار مهم است . سعی کنید زودتر دست به کار شوید و تغییرات را در زندگیتان به وجود آورید تا نتیجه ی آن را ببینید .

Check Also

تعریف دارایی ؛ آیا خانه ای که در آن زندگی می کنیم دارایی محسوب می شود ؟

تعریف دارایی : هر چیزی که موجب می گردد در جیب شما پول گذاشته شود …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش − یک =