راه حل های عملی برای بالا بردن هوش مالی

تعداد زیادی از افراد بر این باورند که شانس و اقبال عامل رسیدنشان به رویاهایشان است و تصور می کنند بدون اینها ، دستیابی به موفقیت محال است .

ثروتمند شدن از بزرگترین آرزوهای بیشتر مردم جهان است ، به ویژه اگر بتوانند یک شبه به آن ثروت برسند . اما در این خصوص نیز مانند بقیه آرزوهای بشر ، شانس و اقبال نمی تواند کمکی کند و اگر تلاشی نکنید نمی توانید به هیچکدام از اهدافتان برسید . شما برای اینکه به موفقیت از لحاظ مالی برسید ، فقط تلاش کاری از پیش نمی برد . در صورتی که تلاش کنید اما دانش و اطلاعات کافی نداشته باشید نتیجه ای به دست نمی آورید و یا در طولانی مدت نتیجه می گیرید . هوش مالی ، یکی از عوامل مهم موفقیت‌ مالی می باشد .

هوش مالی بدان معناست که شما توانایی تصمیم گیری درست در خصوص مسائل مالی در موقعیت های گوناگون را داشته باشید .

هرچقدر که هوش مالی بالاتری داشته باشید ، در مسائل ‌ اقتصادی ، موفقیت بیشتری خواهید داشت . می‌دانید که چه زمانی و به چه صورت پول خرج کنید . با استفاده از هوش مالی می‌توانید سرمایه‌گذاری‌های بهتر و در نتیجه ، درآمد بهتر و بیشتری داشته باشید .

پس برای رسیدن به موفقیت مالی ، تلاش لازم است اما کافی نمی باشد . در صورتی که نتوانید ثروت و توانایی مالی‌تان را درست به کار بگیرید ، خیلی راحت آن را از دست خواهید داد و  خیلی سخت است که دوباره آن را به دست آورید . با داشتن هوش مالی موفق می شوید که وضعیت مالی خود را تحت کنترل بگیرید و با دانش کافی ، با مسائل مالی مواجه  شوید .

سرمایه‌گذار و نویسنده کتاب “پدر پولدار ، پدر بی‌پول” و همینطور کتاب “کسب ثروت به روش پدر پولدار” که یکی دیگر از آثارهای او است ، رابرت کیوساکی نام دارد . از دیدگاه وی ، هوش مالی به ۵ مورد تقسیم می شود :

  1. به دست آوردن درآمد بیشتر
  2. حفظ و نگهداری پول
  3. بودجه‌بندی پول
  4. اهرم‌سازی برای پول
  5. تقویت اطلاعات مالی

اهرم سازی برای پول یعنی شما اضافه ی پول خود را برای به دست آوردن ثروت بیشتر استفاده نمایید .

راه حل های گوناگونی برای بالا بردن هوش مالی وجود دارد که با استفاده از آنها می‌توانید مسائل مالی خود را بهتر مدیریت کنید . برای اینکه هوش مالی خود را بالا ببرید ، این راه حل های عملی را به کار بگیرید .

۱ – داشتن چشم‌انداز مالی 

اگر قصد دارید در خصوص مسائل مالی موفق شوید و زودتر اهداف مالی خود را به دست آورید ، باید انگیزه لازم برای این کار را در خود ایجاد کنید . برای اینکه همیشه در طول مسیر انگیزه خود را نگه دارید ، برای خود چشم اندازی تصور کنید ، زیرا این چشم انداز باعث می شود هدف خود را دنبال کنید و از مسیر خارج نشوید . یک چشم انداز خوب می تواند شما را به آزادی و استقلال مالی برساند .

۲ – همیشه برای خود هدف مالی تعیین کنید .

با داشتن هدف مالی واضح و شفاف و ثبت آن ، اطمینان حاصل می کنید از هدف و‌ مسیر خود دور نمی شوید . تعیین هدف باعث می شود بدانید چه مسیری را باید پیش روید و هرگز انگیزه ی خود را از دست نمی دهید .

برای تعیین هدف ، کلی‌نگر نباشید . به طور دقیق تمامی جزییات هدف خود را مشخص نمایید . گاهی می توانید در برخی از سرمایه‌گذاری‌هایتان مبلغ و تاریخ دقیق هدفتان را هم مشخص کنید تا همه چیز کاملا برایتان واضح‌ باشد .

۳ – اهداف کوچک مالی را مشخص کنید .

حتما احتیاج نیست که اهداف بزرگ برای خودتان در نظر بگیرید . شما می توانید با انتخاب هدف های کوچک ، قدرت آن ها را مشاهده کنید .

هنگامی که در خصوص اهداف بزرگ و بلندپروازانه فکر می‌کنید ، نمی توانید انگیزه کافی برای تلاش به دست آورید ، اما اگر اهداف کوچک را انتخاب کنید ، برای دستیابی به آن اشتیاق بیشتری خواهید داشت .

اهدافی که مدت زمان زیادی به طول انجامد نمی تواند انگیزه ی شما را بیشتر کند و ذوقتان را بعد از مدتی از دست خواهید داد و تصمیم به فراموش کردن آن خواهید گرفت .

ولی اهداف کوچک ، راحت تر به دست می آیند و دستیابی به آنها ، اشتیاق و انگیزه زیادی در شما به وجود می آورد .

به عنوان مثال تصور کنید که می خواهید یک ماشین خوب خریداری کنید اما با در نظر گرفتن درآمد و هزینه‌های زندگی ، این هدف خیلی دور از ذهن می باشد . حالا هدف کوچک‌تری را تصور کنید ، مثلا قصد خرید یک گوشی جدید داشته باشید ، به راحتی می‌توانید با پس‌انداز کردند آن را به دست آورید . انگیزه‌ای که اهداف کوچک در شما ایجاد می کند ، به شما برای دستیابی به اهداف بزرگتر کمک می‌کند .

۴ – کلمات مثبت بسیار قدرتمند هستند ، از آنها استفاده کنید .

استفاده از جملات مثبت در هر کاری شما را به موفقیت نزدیک‌تر می‌کند . این جملات مثبت در ضمیر ناخودآگاه شما نقش می بندد و موجب تغییر عملکرد ذهنی شما می گردد .

با استفاده از جملات مثبت ، به خودتان ایمان داشته باشید که توانایی دستیابی به اهداف‌تان را دارید . به عنوان مثال به جای گفتن جمله ی من هیچگاه شکست نمی‌خورم ، بگویید من موفق خواهم شد .

۵ – دست دست نکنید .

برای اینکه بتوانید به اهداف مالی که تعیین کرده اید دست پیدا کنید ، باید تلاش خود را بیشتر از قبل کنید .

دست دست نکنید و از تمام توان خود استفاده کنید . ممکن است شروع این کار برایتان دشوار باشد ، اما با اندکی تمرین کردن می توانید امور را تحت کنترل بگیرید . هر چقدر بیشتر در زمینه ی تقویت هوش مالی تمرین کنید ، موفقیت‌های بیشتری به دست می آورید و هر روز به تجربه هایتان اضافه می شود .

۶ – پرداخت بدهی‌ها

سعی کنید در اولین فرصت ، بدهی‌های کوچک خود را پیش از آنکه جمع شوند و یکدفعه به مبلغ زیادی تبدیل شوند ، پرداخت نمایید . زیرا اگر بدهی کم باشد ، کمتر به آن توجه می کنیم . هنگامی که بدهی های خود را پرداخت می کنید ، متوجه می شوید که پرداخت کردن آنها بسیار آسان است و از شرشان خلاص می شوید .

۷ – هزینه کردن برای یادگیری و به دست آوردن تجربه 

ممکن است فکر کنید که خرج کردن برای یادگیری چیزهای تازه یا توجه نمودن به چیزهایی که به آنها علاقه دارید ، خرج اضافه می باشد ، اما اشتباه می کنید .

در صورتی که بتوانید برای علایقتان هزینه کنید و تفریح و دلخوشی در کنار کار خود داشته باشید ، زودتر می توانید به اهداف مالی خود برسید . در حقیقت این خرج کردن‌ها ، هزینه ی اضافی نیست و یک نوع سرمایه‌گذاری می باشد .

برخی اوقات یادگیری مهارت‌های جدید ، با وجود اینکه به پول و وقت زیادی نیاز دارد ، ایده‌های بسیار بزرگ و پول‌سازی در ذهن‌ شما به وجود می آورد . وقتی همه ی مهارت های گوناگون خود را در کنار هم قرار دهید ، موفق می شوید که به کسب و کار جدید و موفقیت های بیشتر فکر کنید .

۸ – برای خرید کردن تنها بروید .

مرکز خرید برای قرار گذاشتن با دوستانتان می تواند نامناسب ترین مکان باشد .

اغلب هنگامی که با شخص دیگری به خرید می‌رویم ، به دلایل گوناگون ، بیش از چیزی که احتیاج داریم ، هزینه می‌کنیم . زیرا در این موقعیت زیاد به نتایج خریدهای اضافه فکر نمیکنیم و احساسی تصمیم می گیریم .

در صورتی که تنها خرید کنید ، می توانید سر فرصت تصمیم بگیرید و می توانید فکر کنید که آیا این وسیله جزو نیازهای ضروری شما است یا به دلیل احساسات و هیجان قصد خرید آن را دارید . شما می توانید با حذف نمودن خریدهای اضافه و غیرضروری ، بیشتر به طریقه ی هزینه کردن خود فکر کنید .

Check Also

تعریف دارایی ؛ آیا خانه ای که در آن زندگی می کنیم دارایی محسوب می شود ؟

تعریف دارایی : هر چیزی که موجب می گردد در جیب شما پول گذاشته شود …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × پنج =