روش های کلیدی و مهم آموزش مالی به کودکان و نوجوانان

اگر قصد دارید در آینده فرزندانتان بتوانند به راحتی پول های خود را مدیریت کنند و مهارت کافی برای اینکار را به دست بیاورند ، باید اطلاعات کافی و مناسب و از راه درست به آن ها داده شود . در صورتی که اینکار را به درستی انجام ندهید شخص دیگری اینکار را انجام می دهد و این ریسک بسیار بالایی دارد که شخص دیگری اطلاعات نادرست در اختیار فرزندتان قرار دهد و یا اینکه خودتان این اطلاعات را از راه نادرست به آن ها دهید . از زمانی که کودکتان با مفوم پول آشنا می شود تا اولین گامی که برای سرمایه گذاری بر می دارد ، یکسری پروسه وجود دارد . در این مقاله ۱۵ نکته برای پروسه ی آموزش مالی عنوان خواهیم کرد .

چگونه به کودکان پیش‌دبستانی و کودکستانی آموزش مالی دهیم ؟

۱. از قلکی که فضای داخلی آن مشخص است ، برای پس اندار کردن پول استفاده کنید .

مفهوم پول را به آنها توضیح دهید و به معرفی سکه‌ها و اسکناس‌ها بپردازید . یک قلکی که فضای درونی آن کاملا مشخص است در اختیار آنها قرار دهید تا بتواند رشد پول را ببیند . در صورتی که برای شروع تنها مقدار خیلی کمی اسکناس یا سکه داشته باشد ، زمانی که به تدریج این پول بیشتر می شود ، شما باید رشد پول را برای آنها توضیح دهید .

۲. رفتار خودتان در خصوص استفاده از پول بسیار تاثیرگذار است .

اگر خودتان در زمینه امور مالی مدیریت درستی نداشته باشید ، نمی توانید انتظار مدیریت خیلی خوبی را از فرزندتان انتظار داشته باشید . شما به عنوان والدین کودک ، در شکل‌گیری عادات پولی در کودکان نقش بسیار مهمی را ایفا می کنید . بر اساس مطالعاتی که توسط دانشگاه معتبر صورت گرفته بیان شد که عادات پولی فرزندان تا سن ۷ سالگی شکل می‌گیرد . اگر شما در خصوص پول صحبت کنید آنها متوجه می شوند . شما الگوی وی در این زمینه هستید و باید برخورد درستی با پول داشته باشید تا او بتواند الگوبرداری درستی کند .

۳. به کودکان آموزش دهید که برای خرید هر چیزی نیاز به پول دارند .

اینکه فقط بگویید این وسیله ی بازی فلان قیمت را دارد کافی نمی باشد ، شما باید مقداری پول را از قلک آنها خارج کنید و با آن پول به مرکز خرید بروید و پول نقد را در اختیار فروشنده قرار دهید و از کارت بانکی استفاده نکنید .

چگونه به کودکان دبستانی در زمینه مالی آموزش دهیم ؟

۴. نشان دادن هزینه فرصت

هزینه فرصت بدان معناست که در صورت خرید اسبای بازی دیگر نمی توانند لباسی که به آن علاقمند هست  راداشته باشد . زیرا آنها باید بتوانند در خصوص امور مالی خود تصمیم گیری کنند .

۵. به جای پول تو جیبی به آنها دستمزد دهید .

در صورتی کارهای کوچک در خانه انجام دادند مثلا اگر اتاق خود را مرتب کردند مقداری پول به عنوان دستمزد در اختیار آنها قرار دهید . این به آنها نشان می دهد که باید برای به دست آورن پول زحمت بکشند و همینطوری نمی توانند بدون زحمت پولی داشته باشند .

۶. به آنها اجازه ندهید ناگهانی و بدون برنامه ریزی خرید کنند .

هنگامی که در فروشگاهی هستید و کودک وسیله ای را می بیند از شما درخواست می کند که آن را برایشان خریداری کنید ، شما نباید آن را با پول خود خریداری کنید و به آن ها بگویید با دستمزدی که خودش به دست آورد روز بعد برمیگردند و آن وسیله را می خرند . شما نباید به درخواست ناگهانی آنها برای خرید چیزی پاسخ مثبت دهید .

۷. به آنها یاد دهید که بخشنده باشند .

زمانی که کمی از پولشان بیشتر شد اگر قصد کمک کردن به کسی را داشتند این اجازه را به آنها بدهید . زیرا این موضوع باعث می شود بخشندگی را یاد بگیرند .

۸.پروسه ی آموزش را برای آنها لذت بخش کنید .

بازی های سرگرم کننده ی مدیریت مالی را با هیجان با آنها انجام دهید تا تاثیر فوق العاده ی آن را ببینید .

۹. اجازه ی اشتباه کردن را به آنها بدهید .

این اجازه را به آنها بدهید تا در خصوص پس انداز خود بتوانند به صورت خودمختار تصمیم بگیرند ، حتی اگر فکر می کنید ممکن است مقداری را از دست می دهند .

آموزش مالی به نوجوانان را چگونه انجام دهیم ؟

۱۰. قانع بودن و رضایت را به آنها یاد دهید .

اینروزها به دلیل اینکه نوجوانان ساعت های زیادی در فضای مجازی هستند ، ممکن است با دیدن زندگی دوستان و اطرافایان و زرق و برق هایی که در جلوی لنز دوربین به نمایش گذاشته می شود ، با خود فکر کنند که آنها به اندازه ی کافی پول ندارند و مثلا باید هنوز هم با این گوشی مدل پایین سر کنند . شما باید به آنها آموزش دهید این گوشی که در دست دارند هنوز هم به اندازه کافی خوب کار می کند و می توانند از آن به خوبی استفاده کنند و نیازی نیست حتما از مدل های بالاتر استفاده کنند . با اینکار شما رضایتمندی و قناعت را در آنها پرورش می دهید .

۱۱. برای آنها حساب بانکی افتتاح کنید .

می توانید با افتتاح حساب بانکی به آنها کمک کنید تا بتوانند مقدار پول بیشتری را مدیریت کنند .

۱۲.آنها را تشویق کنید تا برای دانشگاه پول پس‌انداز کنند .

می توانید با تشویق آنها برای کارهای پاره وقت ، به آنها کمک کنید تا برای هزینه های دانشگاه خود در نوجوانی مقداری پول پس انداز کنند . این موجب می شود برای آینده و تحصیل خود احساس مسئولیت کند . باید در خصوص دانشگاه و هزینه های تحصیلاشان با آنها صحبت کنید .

۱۳. آموزش بودجه‌بندی را در برنامه قرار دهید .

به دلیل آنکه نوجوانان اکثر وقت خود را در تلفن همراه خود می گذرانند ، آنها را تشویق به نصب برنامه هایی کنید که بودجه بندی و مدیریت مالی را آموزش می دهند . نوجوان شما باید عادت بودجه‌بندی و مشخص کردن درآمد و هزینه را در خود ایجاد کند ، هرچقدر هم این مبالغ کوچک باشد . آنها باید اهمیت برنامه‌ریزی برای پول‌شان در زمانی که هنوز مستقل نشده‌اند را یاد بگیرند .

۱۴. به آنها نشان دهید که سود مرکب چقدر فوق العاده است .

ممکن است بگویید نوجوانان مسائل بسیار ابتدایی را انجام نمی دهند و صحبت در خصوص سود مرکب و سرمایه گذاری دشوار است . اما شما باید تلاش کنید که هرچه زودتر اینها را به آنها آموزش دهید تا بهتر این مفاهیم را بشناسند .

۱۵. روش های کسب درآمد را به آن ها یاد دهید .

راه های کسب درآمد را به نوجوانان خود آموزش دهید و اجازه ندهید مدام از شما پول درخواست کنند و به آنها کمک کنید تا راهی برای کسب درآمد بیابند و یا کمک کنید که کاری را شروع کنند . به آنها آموزش دهید که هدفی را تعیین کنند و برای رسیدن به آن تلاش کنند .

Check Also

تعریف دارایی ؛ آیا خانه ای که در آن زندگی می کنیم دارایی محسوب می شود ؟

تعریف دارایی : هر چیزی که موجب می گردد در جیب شما پول گذاشته شود …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 5 =