مدیریت احساسات و ریسک در معاملات ارز دیجیتال !

زمانی که صحبت از معامله می شود، می توانید چندین قدم بردارید تا کمتر در معرض نوسانات شدید بازار قرار بگیرید. می توان از ترکیب تحلیل تکنیکال و فاندامنتال برای تعیین ارزش واقعی یک شرکت یا دارایی استفاده کرد و با یک سرمایه گذاری خاص، ضمن کاهش ریسک شما، شانس موفقیت در طول مسیر بیشتر می شود.

اما برای آن شما به یک برنامه نیاز دارید.

تسلط بر احساسات به وسیله  مدیریت ریسک!

تدوین یک برنامه مدیریت ریسک موفق در به حداقل رساندن نتایج غیر منتظره مهم است و ضرر های شما را کاهش می دهد. همچنین یک برنامه مدیریت ریسک موفق باید همراه با برنامه روزانه معاملات ارز دیجیتال شما اجرا شود که با همکاری در کنار هم رفتارهای ضعیف معاملات را کنترل و در عین حال انتظارات فاندامنتال شما را نیز توجیه می کند.

بعضی اوقات وسوسه به انتخاب های ضعیف منتهی می شود که این چیزی بیش از بازاری ناشی از ترس و طمع نیست. با کاهش عادت های تجاری مضر یا منفی، می توان بدون افزایش سرمایه سود خود را افزایش داد.

مشخص کردن اینکه شما چه گونه معامله کننده ای هستید و مهارت های شما چیست یکی از مؤلفه های اصلی برنامه مدیریت ریسک موفق است:

“من معمولاً سر به سر می شوم”ـ وقتی این اتفاق می افتد معمولا نشانه این است که برنامه مدیریت ریسک شما اثربخش است، همچنین اینکه شما ریسک پذیر نیستید و نمی توانید در هر چیز مهمی سرمایه گذاری کنید یا به سختی قادر به پرداخت کارمزد های معاملات هستید.

“من سود کمی در می آورم”ـ وقتی این اتفاق می افتد معمولا نشانه این است که برنامه مدیریت ریسک شما اثربخش است و همچنین اینکه اجازه نمی دهید معاملات پیش برود. این اتفاق معمولا از تصمیمات احساساتی عجولانه ناشی می شود مانند زود بستن قیمت نهایی به دلیل آنچه که به عنوان “ویک هند” شناخته می شود.

“من سود زیادی در می آورم”ـ این اتفاق نشانه این است که استراتژی مدیریت ریسک شما به خوبی کار می کند و شما در ریسک پذیری به اوج رسیده اید و معاملات شما با ریسک مناسب انجام می شوند. این اتفاق معمولا نشانه این است که شما معامله را با قیمت های از پیش تعیین شده می بندید و به دیگران اجازه می دهید مسیر خود را طی کنند.

“من معمولاً از ضرر میکنم”ـ وقتی این اتفاق بیفتد می تواند نشانه این باشد که شما درک محدودی از چرخه بازار دارید و باید تحقیقات خود را در مورد نوع دارایی که در آن سرمایه گذاری می کنید، بیشتر کنید و اینکه تمایل به انتخاب پروژه ها / کوین ها و توکن های هایی دارید که به راحتی فروخته نمی شوند.

از این شخصیت ها می توانید یک ایده واضح در مورد ذهنیت تجاری خود در این لحظه ترسیم کنید. هدف مشخص کردن عادت هایی است که باعث ضرر دادن و سود کردن شما می شود. سعی کنید منطقی باشید و احساسات را از جنبه روانشناختی معاملات حذف کنید و تنها با تکیه بر اطلاعاتی که در جلوی شما قرار دارد مانند قیمت، حجم معاملات، اخبار و روند پیش بروید.

تمام تخم مرغ ها را در یک سبد نگذارید!

مهم نیست که فرصت تجارت چقدر خاص و وسوسه‌انگیز یا امیدوارکننده به نظر برسد، هرگز فکر خوبی نیست که تمام سرمایه خود را یکجا بگذارید. معمولا گسترش یک نوع خاص دارایی (و همچنین ترکیبی سخاوتمندانه از انواع مختلف دارایی در سبد شما) مواجه شما را با تحرکات بیشتر قیمت در یک بازار یا صنعت خاص کاهش می دهد.

نوسانات بازار ارز دیجیتال به این معنی است که هر معامله، حتی یک معامله به ظاهر کامل، می تواند فروپاشیده و ضرر زیادی را به دنبال داشته باشد. بنابراین توصیه می شود که در ۵ کوین مختلف یا بیشتر سرمایه گذاری کنید. همچنین بخاطر داشته باشید که هنگام دوری از معامله مانند زمان استراحت یا وقتی در محل کار هستید، از گزینه Stop loss صرافی ها به نفع خود استفاده کنید.

معامله گران جدید نمی توانند استراتژی مناسبی برای خروج داشته باشند و اغلب پس از اینکه به رایانه خود برای پیدا کردن سبد کریپتو مورد علاقه برمیگردند، با کاهش ۲۰ درصدی آن مواجه می شوند و می بینند روند جدید سیر نزولی پیش گرفته است. استراتژی برای خروج نه تنها ریسک شما را کاهش می دهد بلکه امکان کنترل بیشتر بر ضررهای شما را نیز فراهم می کند.

در نهایت، استفاده از استراتژی خرید و نگه داشتن می تواند وسوسه‌انگیز باشد، جایی که شما روی یک کوین سرمایه گذاری می کنید و برای مدت طولانی آن را نمی فروشید. این رویکرد منفعلانه به دلیل سادگی آن اغلب برای معامله گران جدید وسوسه انگیز است و غالباً با کاهش ریسک شخص همراه است. با این وجود بعید است با بازی بیش از حد بدون ریسک، برد های قابل توجهی داشته باشید. بنابراین وارد معامله شوید، به اندازه کافی ریسک کنید و از نقشه از پیش برنامه ریزی شده خود اطمینان حاصل کنید زیرا معاملات کریپتو با اجرای صحیح می تواند یک تلاش سرگرم کننده و سودآور باشد.

Check Also

۱۰ توصیه وارن بافت برای جوانانی که می‌خواهند ثروتمند شوند!

۱۰ توصیه وارن بافت برای جوانانی که می‌خواهند ثروتمند شوند!

احتمالا وارن بافت ثروتمند‌ترین سرمایه گذاری است که تا به حال زیسته است، او در سال ۱۹۶۰ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + ده =