نکات کلیدی برای درست خرج کردن و کاهش هزینه ها

اکثر ما درآمد خوبی داریم اما با این حال برای مخارج گوناگون ممکن است پول کم بیاوریم . هزینه کردن از راه صحیح ، از مهارت هایی است که باید از دوران کودکی به فرزندان‌ آموزش دهیم و در تمام طول زندگی ، آن را رعایت کنیم . البته گفتنی است یادگیری این مهارت بسیار آسان است و کار سختی نیست . فقط کافیست بعضی از نکات را یاد بگیرید و از آن ها در مواقع لزوم استفاده کنید . البته صحبت از خرج کردن صحیح ، به نظر آسان می آید ولی در عمل کار سختی است . اما شما می توانید از همین امروز شروع کنید و آن را تمرین کنید .
در این مقاله ده نکته را ذکر می کنیم که به شما کمک می کند تا بتوانید پول خود را درست و هوشمندانه خرج کنید .

۱. یک لیست از چیزهای با ارزشتان تهیه نمایید . 
اینکار می تواند بهترین راه برای خرج کردن درست باشد که شما هماهنگی بین خرج کردن با ارزش‌های خود ، ایجاد کنید . برای اینکار وقت بگذارید و چیزهای با ارزش زندگیتان را یادداشت کنید . به عنوان مثال ایجاد امنیت برای خانواده ، موفیقت در کسب‌وکار ، کمک به دیگران . می‌توانید لیست ارزش‌های مختلف داشته باشید و لازم نیست فقط به تعداد کمی از آنها را در نظر یگیرید . پس از نوشتن این ارزش ها بر روی کاغذ ، فکر کنید که هم اکنون برای رسیدن به این ارزش ها هزینه ای کرده اید یا خیر . با انجام این تمرین ، می توانید عاقلانه برای هزینه هایتان تصمیم گیری کنید .

۲. تهیه یک لیست از چیزهایی که برایتان لذت بخش است .
دقیقا مثل مورد گفته شده ، شما می بایست پول‌تان را برای کارهایی خرج کنید که موجب لذت و شادی در زندگیتان می شود . اول لذت و شادی را برای خود معنا کنید و چیزهایی که باعث شادی شما می شود را یادداشت نمایید و سپس از خودتان بپرسید برای لذت بردن چه هزینه ای می کنید . بعد ببینید برای چیزهایی که در لیستتان نیست چقدر هزینه می کنید ؟ توجه کنید برای مواردی که در آخر لیست شما قرار دارد ، بیش از اندازه هزینه نکنید . در انجام هیچ کاری زیاده روی نکنید .

۳. لیستی از اماکن ، تفریحات و افرادی تهیه کنید که موجب می شوند مجبور شوید درست خرج کنید .
قطعا در زندگی شما برخی عوامل محرک وجود دارد که موجب می گردد پول بیشتری خرج کنید و همینطور افراد و شرایطی نیز وجود دارند که در حضور آنها ، زیاد هزینه نمی کنید . اول هزینه هایی که طی دو هفته قبل کرده اید را حساب کنید و دنبال جواب سوال هایی مانند چه زمانی بدترین تصمیم را برای خرج کردن پول گرفتید ، بگردید . به عنوان مثال پولی را خرج کردید که در حساب نداشتید و قرض کردید یا برای چیزهایی هزینه کردید که شامل ارزش‌های شما نبودند . به دنبال علت این تصمیم نادرست بگردید . در صورتی که این نقاط ضعف را پیدا کنید در دفعات بعد با احتیاط خرج می کنید .

۴. به صورت مداوم هزینه‌های خود را بررسی کنید و برخی از آنها را حذف کنید .
بررسی کنید که آخرین بار چه زمانی هزینه های خود را نوشتید و بررسی کردید . همیشه ، برای نوشتن مخارج و بررسی کردن آنها وقتی را تعیین کنید ، زیرا بدین شکل می‌توانید موارد اضافه را بشناسید و از هزینه های اضافی خود بکاهید . تمامی مخارج ضروری یک ماه خود را یادداشت کنید . این موارد شامل قسط بانک ، کرایه‌ خانه ، حق بیمه ، بدهی‌ها ، خدمات شهری ، خدمات رفاهی و… می باشد . شاید خنده دار به نظر بیاید ، اما در برخی مواقع در لیست مخارج ماهانه‌ ما ، خرج‌هایی وجود دارد که دیگر به آن نیاز یا علاقه نداریم ولی هنوز هم برای آن هزینه می‌کنیم . مثل اشتراک یک مجله و مواردی شبیه به این . در صورتی که این کار را انجام دهید قطعا یکی دو خرج اضافه برای حذف کردن می یابید .

۵. هزینه‌های خود را مرتب چک کنید و برخی از آنها را کم کنید .
مجددا به لیست هزینه‌های ماهانه‌ خود نگاه کنید و بازبینی کنید که موردی پیدا می کنید که بتوانید آن را کم کنید یا خیر . مثلا با شرکتی که از آن اشتراک اینترنت تهیه کرده‌اید تماس بگیرید و ببینید تعرفه‌ها و شریط بهتر و ارزان‌تری برای ارائه دارند ؟ آیا راه هایی برای تقلیل مصرف انرژی و در نهایت کاهش هزینه‌های ماهانه وجود دارد که بتوانید استفاده کنید ؟ در خصوص بدهی‌ها ، آیا این امکان وجود دارد که بعضی از آنها را زودتر تسویه کنید یا قسط‌بندی کنید ؟ برای بررسی هزینه‌های ماهانه و برنامه‌ریزی برای آنها ، برنامه های گوناگونی وجود دارد که می‌توانید آنها را مورد استفاده قرار دهید .

۶. بودجه بندی درآمد
ابتدا برای پول و درآمد خود ، بودجه‌بندی مناسب و برنامه‌ در نظر بگیرید . اول پولی که قرار است در ماه آینده به عنوان حقوق و درآمد یه حسابتان واریز شود را بنویسید . بعد آن را برای هزینه های گوناگون ماهیانه ، تقسیم کنید . با هزینه های ضروری از قبیل مالیات ، هزینه‌ غذا ، هزینه‌های مرتبط با منزل ، حق بیمه ، خدمات رفاهی ، هزینه رفت‌وآمد و … شروع کنید . پس از هزینه های ضروری ، درآمدتان را اختصاص به چیزهایی که نیاز دارید یا علاقه دارید ، دهید.

۷. یادداشت کردن تمامی مخارج 
از همین امروز استارت کار را بزنید و هر آنچه را که خریداری می کنید ، یادداشت نمایید . بررسی هزینه‌ها ، همیشه آگاهی خوبی در مورد شرایط به شما می‌دهد . با استفاده از برنامه های تلفن همراه خود ، می‌توانید هزینه‌هایتان را ثبت کنید . بر اساس موارد مذکور ، برنامه های بسیاری برای این کار وجود دارد . حتی می‌توانید از یک قلم و کاغذ هم استفاده کنید . این مهم است که این کار را حتما انجام دهید و از نوشتن هیچ خریدی دریغ نکنید . یک هفته این کار را انجام دهید و بعد از یک هفته متوجه می‌شوید که چقدر در خرید کردن ، محتاط‌تر عمل می کنید .

۸. برای خرید از پول نقد استفاده کنید . 
کارت‌های اعتباری شانس خرید را میدهد که بعدا هزینه را پرداخت کنید . شاید با در دست داشتن کارت‌های اعتباری ، خرج‌های اضافی کنید و بعدا در پرداخت هزینه‌های آن دچار مشکل شوید . در صورتی که قصد دارید درست و به‌ موقع هزینه کنید ، از کارت‌های اعتباری استفاده نکنید و پول نقد بپردازید . فقط برای یک هفته این کار را انجام دهید و سپس می بینید که به مقدار قابل توجهی ، از خریدهای اضافه‌ شما ، کاهش یافته است .

۹. تصمیم برای خرید را عقب بیاندازید .
برای خودتان یک قانون در نظر بگیرید . مثلا هرگاه که خریدی بیشتر از ۳۰۰ هزار تومان دارید ، این خرید را برای مدتی عقب بیاندازید . این مدت زمان ، می‌تواند یک شب ، یک هفته ، یک ماه یا هر مقدار که می‌خواهید به تاخیر بیفتد . پیش از خریدهای کلی ، برای خودتان زمانی تعیین کنید تا بیشتر فکر کنید . بازبینی کنید که آیا این خرید مطابق بودجه بندی و درآمد شما ، ضروری است یا خیر . با انجام این کار ، می توانید از خریدهای آنی و احساسی ، جلوگیری کنید .

۱۰. هزینه‌های بعدی خود را در تقویم بنویسید .
تقویمی انتخاب کنید و اتفاقات و تغییرات آینده را مورد بررسی قرار دهید . هزینه‌های بعدی را بررسی نمایید و آنها را روی کاغذ لیست کنید . این کار ، با بودجه بندی ماهانه فرق دارد و یک بررسی کلی از خرج‌های آینده می باشد . دو فایده می توان برای بررسی های آتی ذکر کرد : اول اینکه از الان پس انداز را شروع می کنید و برای هزینه های بعدی آماده می شوید ، دوم اینکه وقت کافی برای تحقیق و انتخاب بهترین گزینه برای کاهش هزینه ها در اختیار دارید .

Check Also

تعریف دارایی ؛ آیا خانه ای که در آن زندگی می کنیم دارایی محسوب می شود ؟

تعریف دارایی : هر چیزی که موجب می گردد در جیب شما پول گذاشته شود …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + 14 =