یادگیری و ثروتمند شدن ؛ مهارت هایی که ثروتمندان دارند کدامند !

ثروت در زندگی چگونه به دست می آید ؟
در یکی از قدیمی ترین و موثرترین کتاب های رشد فردی به نام “بیندیشید و ثروتمند شوید” از ناپلئون هیل ، در خصوص قدرت تفکر ما توضیح داده شده است . او بر این باور است که با اندیشیدن می توانید به هر هدفی برسید حتی ثروت خیلی زیاد .
یکی دیگر از افراد سرشناس در زمینه ی آموزش ثروت ، رابرت کیوساکی می باشد که در کتاب “پدر پولدار، پدر بی‌پول” می گوید که کلید دستیابی به ثروت ، یادگیری مستمر است .

فکر کردن

فکر کردن موجب می گردد که تفکر درونی ، کنجکاوی ، قوه تخیل و سایر مهارت‌های مهم انسان رشد یابد و تقویت شود که بیشتر بزرگسالان آن را از یاد برده اند . وقتی از یادگیری صحبت کردیم حتما تصور کردید منظورمان این است که باید به دانشگاه یا مدرسه بروید اما هر یادگیری نیاز به مدرسه و دانشگاه ندارد . یادگیری و “جمع‌آوری دانش و اطلاعات” مشابه هم نیستند . یادگیری به معنای پیاده‌سازی دانش فرا گرفته شده و ایجاد ارتباط موثر در ذهن‌تان است . به دست آوردن دانش صرفا جمع کردن اطلاعات در بخش هیپوکمپوس مغزتان است .

یادگیری

هنگامی که به رشد و تقویت تفکر درونی ، حس کنجکاوی و قوه تخیل خود می پردازید ، خودتان را ملزم به یادگیری می‌کنید . شما در خصوص خودتان ، همتایان و دنیای اطرافتان یاد می‌گیرید . اصول و عقاید پذیرفته شده عمومی را زیر سوال می‌برید و به دنبال پاسخ خودتان می‌گردید . به این صورت موجب پیدایش اتصال های جدیدی در ذهنتان می شوید . این یادگیری حقیقی است تفاوت زیادی با انباشتن اطلاعات در ذهن دارد . به چه دلیل یادگیری از انباشتن دانش بهتر است ؟ دانش فقط یک فضای اضافی را در ذهن‌تان می گیرد و هر دانشی که از آن استفاده نشود هیچ فایده ای ندارد .

رشد کردن

در عبارت Grow Rich مفهوم بسیار عمیقی نهفته است .

Grow
Grow به معنای رشد کردن و بزرگ شدن می باشد . آیا فکر می کنید می توانید یک شبه ثروتمند شوید ؟
ثروتمند واقعی ، رشد می‌کند و به ثروت دست پیدا می کند . زیرا او ثروت و فراوانی را با مهارت هایی که کسب کرده ، به دست آورده است . تفاوتی که در افراد خاص با افراد عادی است این می باشد که فرد خاص و ثروتمند واقعی تصمیم گرفته در طول زندگی هیچوقت دست از یادگیری نکشد . البته گفتنی است که یک شبه نمی توان به موفقیت رسید و این اتفاق کم رخ می دهد .

Rich
وقتی از ثروت سخن گفته می‌شود ، اولین چیزی که به ذهن اکثریت می رسد مقدار زیادی پول یا طلاست که روی هم انباشته شده یا یک خودروی لوکس و شیک . این موارد تصورات درستی نیستند . رابرت کیوساکی خیلی خوب در بسیاری از کتاب‌های خود شرح داده که ثروتمندان دارایی جمع می کنند و بدهی ندارند . اما اکثر ثروتمندان واقعی در یک چیز دیگر شبیه به هم هستند : آنها میزان گسترده ای مهارت‌ها به دست آوردند .
در صورتی که یک رکود اقتصادی ایجاد گردد ، برای شخص ثروتمند مشکل بزرگی به وجود نمی آید . او از مهارت‌های خود برای وفق یافتن با شرایط جدید و یافتن راه‌های بهتر برای بر پا شدن استفاده می‌کند . تعریف دیگر ثروت ، معادل “فراوانی” یا “ازدیاد” است که می‌تواند هرچیز دیگری غیر از پول نیز باشد . می‌توان در عشق ، شادمانی ، خوشبختی و سلامتی فراوانی داشت .
هر تعریفی که از “ثروتمند بودن” در ذهن‌تان وجود داشته باشد ، با یادگیری مهارت‌های جدید می‌توانید به آن دست پیدا کنید .
چرا یادگیری موجب به دست آوردن ثروت می‌شود ؟
بعضی از دلایلی که باید مهارت‌های جدید به دست آورید :
۱- مهارت‌های جدید برایتان کاربردی خواهد بود .
۲- یادگیری موجب سرگرمیتان می شود .
۳- یادگیری باعث می شود تبدیل به شخص جذاب تری شوید .
۴- هرچه بیشتر یاد بگیرید ، سرعت یادگیری‌تان بالاتر می‌رود .
۵- یادگیری باعث انگیزه ی بیشتر شما می شود .
۶- با یادگیری ، انرژی بیشتری به دست می آورید .
۷- یادگیری زندگیتان را پر از شور و اشتیاق خواهد کرد .
هنگامی که با یادگیری سرگرم می‌شوید ، انرژی می‌گیرید و انگیزه‌تان را بالا می‌برید ، می‌توانید شبکه افرادی که می‌شناسید را رشد دهید و خیلی خوب به مردم کمک کنید . زمانی که با یک مانع مواجه شدید ، می‌دانید چگونه باید کارهای دیگری انجام دهید و یا با تفکر خلاقانه ، راهکار جدیدی بیابید و اگر خودتان هم مهارت لازم را نداشته باشید ، افرادی را می‌شناسید که می‌توانند به کمک شما بیایند . با یادگیری مداوم مهارت‌های جدید ، شکست نمی‌تواند جلوی شما را بگیرد . از جایی شروع به کار می‌کنید که هیچ تجربه‌ای ندارید . این یکی از قدرتمندترین عادات در زندگی است ، زیرا در زندگی همواره اتفاقاتی غیرقابل پیش‌بینی رخ می‌دهد . به جای اینکه بترسید  مهارت‌تان را بالا می‌برید و خودتان را با شرایط جدید وفق می‌دهید . کسی که برنده قرعه‌کشی می‌شود و پول زیادی بدست می‌آورد ، ثروتمند نیست بلکه فقط خوش‌شانس است . به همین خاطر ، بسیاری از افرادی که یک‌شبه به ثروت می رسند ،  اغلب نمی توانند در مدت طولانی آن را نگه دارند . ثروتمندان واقعی کسانی هستند که بلدند ثروت‌شان را به خوبی حفظ کنند . افراد حرفه ای حتی در شرایط سخت هم تصمیمشان را عوض نمی‌کنند .

به چه دلیل باید ثروتمند شویم ؟

به یک حرف بسیار زیبا اشاره می کنیم : پول ، در نتیجه ی انجام یک کار بزرگ به دست می آید .

بعضی ها بر این باورند که فقط افراد خودخواه که به خود اهمیت می‌دهند به دنبال پول هستند . این تصور درست نیست . ثروتمندان اغلب به چیزهایی که یادمی‌گیرند علاقه بیشتری دارند . در صورتی که قصد دارید ثروتمند شوید ، چیزهایی که ثروتمندان یاد گرفته‌اند را بیاموزید . ثروتمندان مانند عموم مردم فکر نمی‌کنند . بیشتر مردم فقیر هستند و آن هم به این دلیل نیست که پول ندارند بلکه به این خاطر است که به دنبال یادگیری نیستند . هرچقدر می‌توانید خودتان را در میان افرادی که در سطوح مختلف زندگی هستند قرار دهید . از آنها بپرسید چگونه به اینجا رسیدند و از چه مهارت‌هایی بطور مداوم استفاده می‌کنند . ثروتمند شدن به ندرت بصورت غیرعمد اتفاق می‌افتد . از طریق رشد فردی است که باعث استثنایی شدن شخص می‌شود و ثروت عظیمی به همراه می‌آورد . به همین دلیل برای رشد فردیتان ثروتمند شوید و نه فقط به خاطر داشتن مقدار زیادی پول .

۷ مهارت ثروتمندان کدامند ؟

رابرت کیوساکی در کتاب “پدر پولدار، پدر بی‌پول” ، به ۷ مهارت اصلی را ذکر می کند که برای ثروتمند شدن بسیار تاثیرگذار است :
۱- حسابداری
۲- سرمایه‌گذاری
۳- بازاریابی
۴- قوانین
۵- کپی‌رایتینگ
۶- مهارت فروش
۷- روابط عمومی
و هر مهارت دیگری که می تواند با موارد ذکر شده میکس شود .
معمولا این مهارت‌ها را در طول زندگیتان یاد می‌گیرید و می‌توانید اصول و مقدمات این مهارت‌ها را با صرف ۲۰ ساعت برای هرکدام به دست آورید . فقط این مدت زمان برای یادگیری ، شما را یک‌شبه میلیاردر نمی‌کند ولی قطعا موجب ثروتمند شدن شما می‌گردد . حتی اگر که یک شغل تمام وقت دارید ، باز هم در ساعات آزاد می‌توانید یادگیری را در برنامه تان جای دهید .
کتاب معروف “پدر پولدار، پدر بی‌پول”  رابرت کیوساکی ، بهترین کتاب در این زمینه است . این کتاب می‌تواند اولین و ساده‌ترین راه برای ورود به موضوعات فوق باشد و می‌توانید آن را در چند ساعت بخوانید .

۱. حسابداری
حسابداری به مراحل ثبت و نگهداری حساب‌های مالی گفته می شود . حسابداری زیرمجموعه های بسیاری دارد اما بهترین راه برای آغاز ، یادگیری حسابداری شخصی می باشد تا بتوانید مسائل مالی خودتان را اداره کنید .
می‌توانید در این زمینه در اینترنت به جستجو بپردازید یا کتاب‌هایی که معرفی کردیم را بخوانید . منظور از یادگیری حسابداری این است که مهارت حساب و کتاب خودتان را به دست آورید ، نه اینکه درس بخوانید تا به عنوان حسابدار برای شخص دیگر کار کنید !
۲. سرمایه‌گذاری
اختصاص دادن پول و سرمایه برای کسب بازدهی ، سرمایه‌گذاری نامیده می شود . بنابراین خرید یک آپارتمان با هدف اجاره دادن آن یا خرید سهام شرکت‌های سودده به نوعی سرمایه‌گذاری محسوب می شود .
۳. بازاریابی
بازاریابی یعنی پروسه یا تکنیک ترویج ، معرفی و توزیع یک محصول یا سرویس .
بازاریابی ممکن است بازاریابی اینترنتی یا سنتی باشد . کتاب‌های ست گودین نکات کلیدی و با ارزشی را در خصوص بازاریابی بیان کرده است .
۴. قوانین
قوانین فعالیت در یک زمینه ، قوانین مالی ، حسابداری و حقوقی از مهارت‌هایی هستند که باید در حیطه ی فعالیتهایتان آنها را دنبال کنید . پرکاربردترین قوانین ، قوانین پایه‌ای تجارت و کسب و کار هستند که باید در زمینه ی آنها آگاهی کسب کنید .
۵. کپی‌رایتینگ
کپی‌رایتینگ با قانون کپی‌رایت یکسان نیست . معمولا در منابع فارسی ، کپی‌رایتینگ ، تبلیغ‌نویسی عنوان می شود .
کپی‌رایتینگ به معنی نوشتن متون تبلیغاتی و انتشاراتی می باشد . برای کسب مهارت در کپی‌رایتینگ ، علاوه بر نوشتن زیاد می بایست خیلی زیاد مطالعه کنید . معادل‌ها ، هم‌معنی ، متضادها و… را شناسایی کنید . می توانید از ابزارهای آنلاین برای پیدا کردن شیوه صحیح نگارش استفاده نمایید . نوشتن روزانه یک مطلب می‌تواند بطور مستمر مهارت‌تان در کپی‌رایتینگ را زیاد کند . تبلیغات پرفروش را مطالعه کنید و متن‌های تبلیغاتی بزرگان این حیطه را پیگیری کنید . کلمات جدیدی بیاموزید و هنر داستان‌نویسی را یاد بگیرید .
۶. فروش
یادگیری مهارت فروش ، فروش رودررو ، فن بیان ، تکنیک‌های مذاکره و بسیاری از زیرمجموعه های دیگر را نیز در بر می گیرد .
شرکت در سمینارهای آموزشی بسیار مفید است ، مفاهیم اولیه روانشناسی فروش را یاد بگیرید . تکنیک های فروش را بیاموزید و چیزهایی که یاد گرفتید را تمرین کنید .
۷. روابط عمومی
به علم مدیریت چرخه‌ی اطلاعات ، میان یک فرد یا سازمان ، (اعم از بازرگانی و اقتصادی ، دولتی یا سازمان مردم‌نهاد) با عموم ، روابط عمومی گفته می‌شود .
از شرکت‌هایی که در حوزه روابط عمومی فعال هستند یاد بگیرید . طریقه ی برخورد با افراد را یاد بگیرید . نوشتن اخبار و اطلاعیه‌ها را تمرین کنید . کتاب بخوانید و یا در دوره‌های آنلاین شرکت کنید .
آیا مهارت‌های دیگری برای به دست آوردن ثروت وجود دارند ؟
مهارت‌های ذکر شده ، قطعا شما را ثروتمندتر می‌کنند اما اگر بخواهیم در زمینه عشق ، سلامتی و خوشبختی فراوانی کسب کنیم ، چگونه است ؟
تا حدی می توان این مهارت‌ها را برای کسب این موارد موثر دانست .
پول به تنهایی منجر به خوشبختی نمی گردد و می بایست مهارت‌هایی برای افزایش فراوانی در عشق ، سلامتی و خوشبختی نیز به دست آورید .

کلام پایانی

یادگیری مداوم موجب می‌شود عادت تفکر و سازگار شدن با شرایط جدید را در خود شکل دهید . هرچه یادگیری شما بیشتر شود ، می‌توانید ثروت بیشتری کسب کنید  و آنرا حفظ نمایید .
برای کسب ثروت روی یادگیری این مهارت‌ها متمرکز شوید :
حسابداری
سرمایه‌گذاری
بازاریابی
آشنایی با قوانین
فروش
کپی‌رایتینگ (تبلیغ‌نویسی)
روابط عمومی
برای یادگیری مهارت‌های بیشتر در آینده ، باید بتوانید وارد عمل شوید ، تطبیق‌پذیر باشید و یادگیری سریع را بیاموزید . در نتیجه به یاد داشته باشید که ثروتمند شدن یک مسیر همیشگی و مداوم است که می گذرانید . به این دلیل که ثروتمند شدن به معنای یادگیری بیشتر و رشد بیشتر می باشد . اگر قصد دارید ثروتمند شوید ، باید به صورت مداوم آموزش ببینید و همانند ثروتمندان واقعی عمل کنید .

Check Also

تعریف دارایی ؛ آیا خانه ای که در آن زندگی می کنیم دارایی محسوب می شود ؟

تعریف دارایی : هر چیزی که موجب می گردد در جیب شما پول گذاشته شود …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + 1 =