خالق مونرو ممکن است همان خالق بیت کوین باشد!

در حالی که هیچکس از هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو (سازنده بیت‌کوین) خبر ندارد، یک سند تحقیقاتی جدید نشان می‌دهد که خالق بیت‌کوین ممکن است رمزارز مونرو را ایجاد کرده باشد.
اوراق سفید (white paper) مونرو در ۱۲ دسامبر ۲۰۱۲، حدود ۳ سال بعد از تولید اولین بلاک بیت‌کوین منتشر شد. نویسنده این اوراق سفید، نیکولاس وان سابرهاگن است.
البته این فقط یک نام مستعار است و هیچکس نمی‌داند چه شخص یا نهادی مونرو را خلق کرده است. در این تحقیقات سبک نوشتاری اوراق سفید رمزارزهای بیت‌کوین و مونرو و چند عامل دیگر مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

ناکاموتو انگیزه‌های زیادی برای تقویت الگوریتم بیت‌کوین داشت

تحقیقات جدید وبسایت Monero Outreach نتیجه می‌گیرد که رمزارزهای بیت‌کوین (BTC) و مونرو (XMR) ممکن است توسط شخص یا نهاد یکسانی بوجود آمده باشند.
رمزارز مونرو در سال ۲۰۱۴ برای رسیدگی به مشکلات حفظ حریم خصوصی بیت‌کوین به وجود آمد. با اینکه بلاکچین مونرو از یک «لجر عمومی» (public ledger) استفاده می‌کند، اما هیچ‌کس نمی‌تواند تراکنش‌ها را در آن ردیابی کند.
این امر باعث شده تا XMR بیشترین استفاده را در بین کاربران «دارک‌ وب» داشته باشد. اوراق سفید (white paper) مونرو در ۱۲ دسامبر ۲۰۱۲، حدود ۳ سال بعد از تولید اولین بلاک بیت‌کوین منتشر شد.
نویسنده این اوراق سفید، نیکولاس وان سابرهاگن است. البته این فقط یک نام مستعار است و هیچکس نمی‌داند چه شخص یا نهادی مونرو را خلق کرده است.
وبسایت Monero Outreach این احتمال را می‌دهد که ساتوشی ناکاموتو و نیکولاس وان سابرهاگن در واقع یک شخص (یا نهاد) هستند. استدلال اصلی ارائه شده توسط نویسندگان تحقیق این است که ناکاموتو انگیزه واضحی برای انتشار اوراق سفید CryptoNote داشت (CryptoNote سندی است که مفهوم کلی مونرو را ارائه می‌دهد).

ساتوشی ناکاموتو در آگوست ۲۰۱۰ مطلبی را در انجمن آنلاین Bitcointalk درمورد مفاهیم اولیه حریم شخصی به اشتراک گذاشت.
این مفاهیم چند سال بعد در اوراق سفید مونرو بکار برده شد، از جمله این مفاهیم می‌توان به «آدرس‌های مخفی» و «امضاهای حلقه‌ای» اشاره کرد که فرستندگان و گیرندگان رمزارز XMR را مخفی می‌کند.
علاوه بر این، قبل از انتشار نسخه اول CryptoNote، ساتوشی ناکاموتو تغییرات اندازه بلاک بیت‌کوین و نصف شدن پاداش استخراج را مشاهده کرده بود.
بلاکچین مونرو علاوه بر پرداختن به این موارد، الگوریتم «اثبات کار» را نیز بهبود بخشید تا انجام عملیات استخراج برای دارندگان GPU معمولی نیز میسر گردد.

نظریه استایلومتری نیز از این فرضیه حمایت می‌کند

با تجزیه و تحلیل سبک نوشتاری اوراق سفید بیت‌کوین و مونرو، می‌توان تشابهاتی را بین این دو نوشته مشاهده کرد. نویسندگان این مقاله‌ تحقیقاتی، از روش استایلومتری و نرم‌افزار JGAAP استفاده کردند.
با بررسی سبک نوشتاری اوراق سفید CryptoNote و مقایسه آن با ۱۵ اوراق سفید دیگر، مشخص شد که ادبیات بکار رفته بیشتر از همه به ادبیات ساتوشی ناکاموتو شباهت دارد.
بسیاری از این شباهت‌ها بسیار واضح هستند.
برای مثال هردو اوراق سفید املای یکسانی برای کلمات favour و favourable بکار برده‌اند (این کلمه به دوصورت favour و favor نوشته می‌شود).
بجای عبارت can not که در مقالات رسمی بکار می‌رود از عبارت اختصاری can’t استفاده شده است. در هردو نوشته، یک جمله با عبارت «In this paper, we» شروع می‌شود.
همچنین هردوی این اوراق سفید از تصاویر خطی سیاه و سفید به همرا نقطه‌چین‌های خطی استفاده می‌کنند.

شکل ۱: مقایسه اوراق سفید مونرو و بیت‌کوین

تاندروزا، مدیر بخش نوآوری وبسایت Monero Outreach در این باره می‌گوید:

وقتی این دو سند را کنار یکدیگر بگذارید و به آنها نگاه کنید، از میزان تشابه آنها شگفت زده خواهید شد. شاید باید از این به بعد نویسنده این سندها را ساتوشی وان سابرهاگن صدا کنیم.

با این حال نویسندگان این تحقیق انتظار ندارند که جامعه مونرو و بیت‌کوین از این افشاگری استقبال کنند. Xmrhaelan که نام مستعار یکی از تنظیم‌کنندگان وبسایت Monero Outreach است اظهار داشت:

همانند بقیه، من هنوز در حال پردازش این تحقیق هستم. با این حال اگر ساتوشی ناکاموتو همان نیکلاس وان سابرهاگن باشد، من با اطمینان می‌گویم که «مونرو» بهترین پروژه ساتوشی بوده است.

نظرات کاربران

Check Also

تکلیف تجهیزات استخراج ارزهای دیجیتال موجود در کشور مشخص شد

هیئت وزیران تکلیف تجهیزات استخراج موجود در کشور را مشخص کرد. این دستگاه‌ها به‌عنوان کالای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − هشت =