آیا اپلیکیشن پای نتورک (Pi Network) اسکم است؟

به احتمال زیاد بارها تبلیغات اپلیکیشن «پای نتورک» را در فضای مجازی و گروه‌های تلگرامی مشاهده کرده‌اید. تبلیغاتی که با دادن وعده‌های عجیب، حاوی لینک یا کد عضوگیری هستند. رویکردی که مشابه آن را یکسال پیش در مورد اپلیکیشن Pivot مشاهده کردیم. در این مقاله به بررسی دقیق و بی‌طرفانه اپلیکیشن Pi Network و صحت ادعاهای مطرح شده می‌پردازیم.

اخیرا تعداد زیادی از کاربران از ما در مورد ارز دیجیتال پای که به صورت PI نوشته میشه سوال می پرسن، پای نتورک یا PI Network اولین ارز دیجیتال است که با گوشی همراه قابل ماین کردن است. این توضیحی است که در وبسایت رسمی پای نوشته شده، البته قبل از توضیح دادن در مورد پای نتورک باید بگم که قبلا هم ارزهایی بودن که با گوشی همراه قابلیت استخراج داشتن ولی حتما تفاوت هایی در پای وجود داره که با وجود پروژه های مشابه باز هم خودش رو اولین میدونه.

برای خود من خیلی جالب بود که اکثر کاربران سوالشون اینه که پروژه پای کلاهبرداریه یا نه؟ سوال جالبی که شاید چند سال قبل کمتر پرسیده میشد ولی با توجه به کلاهبرداری های گسترده ای که در حوزه ارزهای دیجیتال اتفاق افتاد، این سوال رو اخیرا خیلی زیاد میپرسن مخصوصا وقتی که یک پروژه در مدت زمان کوتاهی تعداد زیادی کاربر جذب میکنه. قطعا در ادامه در مورد اینکه این پروژه چطور تونسته در مدت زمان کمی، کاربران زیادی جذب بکنه توضیح میدیم ولی قبلش به سایت این پروژه نگاهی بندازیم.

اگه نگاهی به سایت پای نتورک (Pi Network) بندازین، جملاتی خواهید دید شامل استخراج ارزهای دیجیتالی سخت شده، سرمایه گذاری در حوزه ارزهای دیجیتالی پر ریسک هستش، تعداد خیلی زیادیمون از انقلاب ارزهای دیجیتالی جا موندیم، پای استخراج ارز دیجیتال رو آسون میکنه، با گوشی موبایلتون بدون مصرف کردن باتری، ماین کنین.

بعد از دیدن این جملات با ویژگی های پای آشنا میشیم که شامل غیر متمرکز بودن، دوستدار محیط زیست و قابلیت ماین با گوشی موبایل، البته یه گزینه explore more هم هست که اگه واردش بشین whitepaper این پروژه رو میتونین مشاهده کنین.

پای نتورک چیست؟

این اپلیکیشن با نام Pi Network منتشر شده است. بیایید به صفحه دانلود پای در Google Play مراجعه کنیم تا اطلاعات بیشتری را بدست بیاوریم. در قسمت توضیحات برنامه، اطلاعاتی خاصی در مورد ماهیت یا نحوه کارکرد اپلیکیشن ارائه نشده است. تنها سه جمله به زبان انگلیسی نوشته شده که ترجمه آن به این شرح می‌باشد:

Pi یک ارز دیجیتال جدید است. این اپلیکیشن به عنوان یک کیف پول برای میزبانی از دارایی‌‌های دیجیتال شما عمل می‌کند و به شما امکان می‌دهد تا حساب Pi خود را بدست آورده و آنرا رشد دهید. Pi بصورت منصفانه توزیع شده، سازگار با محیط زیست است و مصرف باتری بسیار کمی دارد.

این توضیحات بسیار مختصر و مبهم می‌باشند و هیچ اشاره‌ای به نحوه عملکرد برنامه نشده است. اما در قسمت عکس‌های محیط برنامه، می‌توان اطلاعات بیشتری را بدست آورد. در یکی از این عکس‌ها نقش‌های مختلف کاربران مشخص شده که عبارتند از: Pioneer، Contributor، Ambassador، و Nodes. قسمت مربوط به Pioneer با این تیتر آغاز می‌شود: «ثابت کنید که انسان هستید» و در ادامه می‌افزاید:

هر ۲۴ ساعت وارد برنامه شوید تا ثابت کنید که ربات نیستید و تعهد خود را به شبکه Pi نشان دهید تا ارز Pi کسب کنید.

اگر تبلیغات این اپلیکیشن را در گروه‌های ایرانی مشاهده کرده باشید، حتما با ادعای «استخراج ابری در ۲۴ ساعت شبانه روز» مواجه شده‌اید. در ادامه این ادعای عجیب گفته می‌شود که استخراج ابری بدون استفاده از منابع گوشی انجام می‌شود. اما این ادعا با تعریف «استخراج ابری» مغایرت دارد. بنا به تعریف علمی، استخراج ابری عبارت است از فرایند استخراج رمزارز با استفاده از یک مرکز داده از راه دور و قدرت پردازش مشترک. پس یا ادعای استخراج ابری کذب است یا این اپلیکیشن به طور نامحسوس از منابع گوشی استفاده می‌کند. حالت سومی نمی‌تواند وجود داشته باشد.

بررسی الکسای سایت پای نتورک (Pi Network)

همانطور که مشاهده میکنین سایت رسمی این پروژه دارای رنک ۱۱۷۳ ونزوئلا و ۳۷۰۵۱ جهانی هستش، البته این رتبه بر اساس ترافیک کاربران از کشورهای مختلف جهان صورت گرفته، بیشتر ترافیک سایت minepi از سمت کشورهای ونزوئلا ، بززیل و هند هستش و بدون شک ایران هم به زودی به این لیست اضافه میشه. کشورهایی که مردمشون وضعیت اقتصادی خوبی ندارن و هدف خیلی از پروژه های کلاهبرداری هستن. مردمانی که میشه با وعده یک شبه پول دار شدن خیلی راحت سرشون کلاه گذاشت.

اگه دقیقتر به اطلاعاتی که سایت الکسا در اختیارمون قرار میده نگاه کنیم، متوجه میشیم که کاربران قبل و بعد از ورود به سایت پای در چه سایتی بودن و به نظر خودم این موضوع در بررسی پروژه ها مهم هستش.

همانطور که در تصویر مشاهده میکنین، قبل از ورود به سایت پای نتورک ، کاربران در گوگل (موتور جستجو) که نشون میده از جستجو به سایت پای رسیدن، یوتیوب و فیسبوک که نشون میده شخصی معرف پروژه پای بوده و دو سایت دیگه رو میبینیم که هر دو از سایت هایی هستن که پول میگیرن که به کاربران تبلیغ نشون بدن و در ازای دیدن تبلیغ به کاربران پول میدن.

جالب اینجاست که اگه سایت هایی که کاربران بعد از دیدن سایت پای نتورک بهشون مراجعه کردن رو هم بررسی کنیم، سایت هایی هستن که پول میگیرن که به کاربران تبلیغ نشون بدن و در ازای دیدن تبلیغ به کاربران پول میدن البته بجز گوگل که موتور جستجو هستش و یوتیوب که رسانه اشتراک گذاری ویدئو هستش.

خیلی ها معتقدن که پای باعث نمیشه که کسی سرمایه خودش رو از دست بده ولی تبلیغات ثبت شده از طریق گوگل ادز و سایت های تبلیغاتی دیگه نشون میده که مردم فریب شعارهای پروژه پای رو خوردن و سرمایه های خودشون رو دارن در راهه تبلیغات این پروژه از دست میدن. سرمایه هایی که برای گرفتن ریفرال و به دست آوردن پای بیشتر هر روز داره خرج میشه و واقعا جای نگرانی داره. البته برنامه های ریفرال این چنینی از پلن های بازاریابی هستش و باعث میشه که کاربران از طریق کاربران فعلی به پروژه اضافه بشن و سریعتر تعداد کاربران افزایش پیدا بکنه. نرم افزار پای بیش از یک میلیون بار نصب شده و طبق نظراتی که در گوگل پلی گذاشتن تقریبا اکثر افرادی که نصبش کردن، راضی بودن و تعداد کمی از کاربران با این برنامه مشکل داشتن. این برنامه رایگان هستش و بدون مصرف اینترنت و باتری موبایل شما میتونین ارز دیجیتال پای استخراج کنین فقط با نصب نرم افزار پای که در سایت رسمیشون معرفی شده، هرچه تعداد زیر مجموعه هاتون بیشتر باشه با سرعت بیشتری میتونین پای استخراج کنین!!!!

هدف اصلی پای نتورک چیست؟

اما با ادامه بررسی برنامه متوجه می‌شویم که هدف اصلی این برنامه چیز دیگری است و هیچ گونه استخراج ابری در کار نیست. بجر نقش Pioneer، دو نقش Contributor و Ambassador وجود دارد که هردو یک هدف را دنبال می‌کنند: ترغیب کاربران به عضوگیری! اساس پای نتورک بر افزودن کاربران دیگر است. یعنی کاربر هرچقدر زیرمجموعه بیشتری داشته باشد، هم قدرت استخراج (!) و هم میزان پاداشش افزایش می‌یابد. همین امر باعث شده تا کاربران این برنامه ادعاهای عجیب و رویایی را درباره این برنامه منتشر کنند تا شاید بتوانند کاربران ناآگاه بیشتری را ترغیب به عضویت در شبکه پای کنند. در واقع این برنامه تمام تلاش خود را می‌کند تا با استفاده از روش‌هایی که اکثرا در شرکت‌های هرمی مورد استفاده قرار می‌گیرند، بر تعداد اعضای خود بیافزاید. اما همانطور که قول دادیم، نمی‌خواهیم جانب‌دارانه و عجولانه قضاوت کنیم، پس بدون اتلاف وقت به بررسی بیشتر این اپلیکیشن می‌پردازیم.

تا اینجا معلوم شد که هدف اصلی پای نتورک، افزایش تعداد کاربران است، اما چرا؟ این قضیه چه سودی برای شرکت دارد؟ برای پاسخ به این سوال، نگاهی دقیقتر به اطلاعات این برنامه در گوگل پلی می‌اندازیم. همانطور که می‌دانید گوگل‌ پلی، اطلاعات اپلیکیشن‌ها و آدرس وبسایت سازندگان آنها را در اختیار کاربر می‌گذارد. یک قسمت از این اطلاعات مربوط به بخش Developer یا همان «توسعه‌دهنده» است که معمولا شامل لینکی از وبسایت سازنده اپلیکیشن می‌شود. اگر به این قسمت مراجعه کنیم، آدرس سایت اصلی پای نتورک وجود ندارد، بلکه آدرس سایتی با نام socialchain.app وجود دارد. SocialChain صاحب Pi Network است و پروژه فعال دیگری ندارد. اگر روی این لینک کلیک کنیم وارد یک متن بلند حقوقی می‌شویم. در ابتدای این متن مشخصا ذکر شده که:

اگر با جمع‌آوری، استفاده، افشا، و نگهداری اطلاعاتتان توسط ما موافق نیستید، لطفا از برنامه‌ها و سرویس‌های ما استفاده نکنید.

این اخطار معمولا برای فروش اطلاعات کاربران برای مقاصد تجاری و امنیتی داده می‌شود. شرکت‌های بزرگ این اطلاعات را به سرویس‌های تبلیغاتی می‌فروشند. اما نمونه‌های بسیاری وجود داشته که شرکت‌های کوچک (مانند پای) این اطلاعات را به خریدارن مختلفی فروخته‌اند که شامل هکرها، کلاهبرداران و خلافکاران نیز می‌شود! هرچقدر تعداد کاربران بیشتر باشد، قیمت فروش نیز بالاتر می‌رود. اما بیایید بدبین نباشیم و تصور کنیم که هدف پای نتورک فقط فروش این اطلاعات به تبلیغ‌دهندگان است و قصد بدی ندارد. پس با عینک خوش‌بینی ادامه متن این حقوقی را بررسی می‌کنیم. در ادامه متن، اطلاعاتی که برنامه از کاربر جمع‌آوری می‌کند ذکر شده که شامل این موارد می‌شود:

  • اطلاعات شبکه در مورد معاملات کاربر
  • سابقه مرور صفحات در وب
  • اطلاعات رفتاری و نحوه تعامل کاربر با سرویس
  • اطلاعات بازاریابی که تمایلات شخصی کاربر را ثبت و ضبط می‌کند
  • آدرس دقیق کاربر که از طریق GPS، وای فای، ژیروسکوپ، شتاب سنج، و سنسورهای دیگر بدست می‌آید.
  • اطلاعات تماس و هویت، مانند آدرس ایمیل کاربر

و بسیاری از اطلاعات دیگر. در واقع شما با استفاده از پای نتورک موافقت خود را با استفاده از اطلاعاتتان به طرق مختلف اعلام می‌کنید. شرکت SocialChain که صاحب پای نتورک است، یک شرکت گمنام می‌باشد که اطلاعات خاصی در مورد آن وجود ندارد. توجه داشته باشید که آدرس وبسایت شرکت صاحب پای نتورک، socialchain.app می‌باشد و شرکت دیگری که با آدرس socialchain.com وجود دارد یک شرکت دیگر می‌باشد و ربطی به این قضیه ندارد. شاید زمان آن رسیده که عینک خوش‌بینی را برداشته و واقع‌بینانه به قضیه نگاه کنیم. هدف پای نتورک از روز اول افزودن به تعداد کاربرانش بوده، قضیه زمانی جالب می‌شود که پای خود را زیر مجموعه یک شرکت گمنام به نام SocialChain می‌کند تا شامل تمامی قوانین حقوقی این شرکت (که در بالا ذکر شد) شود.

اگر شما طرفدار پر و پا قرص وعده‌های عجیب این اپلیکیشن باشید، احتمالا اهمیتی به این جزییات نخواهید داد و با این منطق پیش می‌روید که:

 «من که چیزی از دست نمی‌دهم! اطلاعات مهمی هم ندارم که نگران سواستفاده از آنها باشم. پس به فعالیت خود ادامه می‌دهم و تا می‌توانم عضوگیری می‌کنم»

این منطق اکثر کاربران پای نتورک است. در واقع طراحان این اپلیکیشن توانسته‌ا‌ند بدون پرداخت هزینه، لشکری از افراد (که عموما از کشورهای جهان سوم و توسعه نیافته هستند) را به استخدام خود در بیاورند. وگرنه کسانی که با مفاهیمی مانند «الگوریتم‌های اجماع» آشنایی داشته باشند، با یک بررسی ساده خواهند فهمید که رسیدن به اجماع و جلوگیری از مشکلاتی مانند «حمله ۵۱%» را نمی‌توان با فشردن یک دکمه در هر ۲۴ ساعت انجام داد.

مقایسه اپلیکیشن‌های پیوت و پای نتورک

اپلیکیشن‌هایی مانند پای نتورک نیز در گذشته وجود داشتند که محبوبیت زیادی بین ایرانیان کسب کردند. یکی از این اپلیکیشن‌ها، Pivot بود. شاید در نگاه اول پای پیچیده‌تر از پیوت به نظر بیاید، چون از مفاهیمی مانند استخراج در سیستم خود استفاده کرده، اما ماهیت هردو اپلیکیشن یکی است، هردو برای فعالیت کاربران، مقداری ارز مجازی را به کاربر هدیه می‌دهند. زمانی پیوت نیز مانند پای، بشدت در فضای مجازی ایران تبلیغ می‌شد. متن‌های تبلیغاتی که برای عضوگیری نوشته شده بودند نیز تشابه زیادی به متن‌های کنونی تبلیغ پای نتورک داشتند. یعنی بجای پرداختن به ماهیت پروژه و نحوه عملکرد آن، به مسائل حاشیه‌ای و ادعاهای عجیب اشاره می‌شد.

در متن تبلیغ پیوت، با استناد به اینکه این اپلیکیشن جزو لیست پروژه‌های پشتیبانی شده توسط تیم شش نفره Binance Labs است، ادعاهای عجیبی مطرح می‌شد و این پروژه را با بیت‌کوین و رمزارزهای مطرح دیگر مقایسه می‌کردند. اما بعد از لیست شدن ارز PVT در چند صرافی و انجام معامله‌های صوری میلیونی در صرافی «بایننس دکس»، قیمت این رمزارز بقدری سقوط کرد که اکنون حجم معاملات روزانه این رمزارز در صرافی بایننس دکس از چند میلیون دلار، به کمتر از ۱۰۰ دلار رسیده است! اپلیکیشن پیوت رها شده و تیم پیوت با استفاده از اعضای اپلیکیشن، یک پروژه دیگر را به نام صرافی بیکس آغار کرده‌اند که بشدت در جذب مخاطب شکست خورده است و سعی می‌کند با پرداخت جایزه‌‌، مخاطبان اندک کنونی خود را حفظ کند. کسانی که ۲ سال در اپلیکیشن پیوت فعالیت و عضوگیری کردند توانستند چندین هزار PVT بدست بیاورند. اما ارزش ۵۰ هزار PVT به صدهزار تومان هم نمی‌رسد! یعنی فعالترین کاربران پیوت بعد از ۲ سال فعالیت و عضوگیری، مبلغی کمتر از صد هزار تومان بدست آوردند. کسانی هم که به قصد سرمایه‌گذاری PVT خریدند الان سرمایه‌شان چنان بی‌ارزش شده که نه راه پس دارند نه راه پیش. البته اپلیکیشن پیوت در مقایسه با پای نتورک، موفقیت بیشتری کسب کرده و توانسته در چندین صرافی، رمزارز خود را لیست کند. حال اگر باز عینک خوش‌بینی را بر چشمان خود بگذاریم و تصور کنیم که Pi نیز بتواند در چندین صرافی لیست شود، با توجه به ماهیت ایردراپ بودن آن، سود بسیار ناچیزی عاید کاربران فعال خواهد شد.

من فارغ التحصیل دانشگاه استنفورد هستم، پس حق با من است

افراد مبتدی که به تازگی وارد دنیای رمزارزها شده‌اند و هنوز با مفاهیم پایه آشنایی ندارند، خیلی زود فریب وعده‌های رویایی پای نتورک را می‌خورند. مدافعان این اپلیکیشن که آنها هم اکثرا افراد مبتدی در حوزه کریپتو هستند به جای بررسی ادعاهای عجیب پای، با تاکید بر روی دو گزینه، سعی می‌کنند هرطور شده از این پروژه دفاع کرده و عضوهای بیشتری را به مجموعه خود اضافه کنند. گزینه اول «فارغ التحصیلی ۲ نفر از اعضای پای نتورک از دانشگاه استنفورد» است. گزینه دوم هم تکرار این جمله که «بیت‌کوین هم زمانی مانند پای هیچ ارزشی نداشت»!

اما نیکلاس کوکالیس که طرفداران پای نتورک با افتخار از او یاد می‌کنند، دارای تخصص در طراحی برنامه‌های اجتماعی وایرال (همه‌گیر) است. این تخصص برای ایجاد جو روانی و انتقال شخص به شخص محتوا، مورد استفاده قرار می‌گیرد. یعنی با ایجاد جو روانی و با استفاده از اشخاص به عنوان مهره‌های یک دومینو، می‌توان یک محصول، که در این مورد پای نتورک است، را وایرال کرد. یکی از اعضای قدیمی وبسایت BitcoinTalk در این باره می‌گوید:

تخصص این شخص با ماهیت پای نتورک کاملا همخوانی دارد. این اپلیکیشن که یک «طرح هرمی» (Pyramid Scheme) است، کاربران را ترغیب می‌کند تا با اضافه کردن زیرمجموعه، ارز پای که فقط یک عدد می‌باشد را دریافت کنند.

لازم به ذکر است که وبسایت BitcoinTalk توسط ساتوشی ناکاماتو (موسس بیت‌کوین) در سال ۲۰۰۹ و همراه با شروع به کار بیت‌کوین راه‌اندازی شد تا افراد بتوانند آزادانه به بحث و گفتگوی تخصصی درباره دنیای کریپتوکارنسی بپردازند. در یکی از صفحات این وبسایت، شخصی تازه وارد سعی بر تبلیغ پای نتورک و عضوگیری داشت، اما کاربران قدیمی که چندین سال در دنیای کریپتو حضور دارند بشدت این اپلیکیشن را مورد انتقاد قرار داده و آن را با پروژه‌های هرمی دیگر مقایسه کردند. یکی از کاربران در این باره اظهار داشت:

واقعا برای ناآگاهی شما متاسفم. سعی دارید هرطور شده این اپلیکیشن کلاهبرداری را تبلیغ کرده و لینک و کد عضویت خود را همه جا پخش ‌کنید. این پروژه همانند پروژه Onecoin است. حتی بدتر! پای نتورک به هیچ وجه عملیات استخراج را انجام نمی‌دهد. این فقط یک اپلیکیشن ایردراپ (Airdrop) است که هیچ منبع و پشتوانه‌ای برای کوین‌هایش ندارد. در واقع هرچه کوین جمع کرده‌اید فقط اعدادی در یک دیتابیس (Database) می‌باشد. دلیل اینکه این برنامه تاثیری روی منابع گوشی ندارد این است که اساسا کاری انجام نمی‌دهد. البته افراد ناآگاهی مانند شما با شنیدن اینکه یکی از اعضای پای، فارغ التحصیل دانشگاه استنفورد است، قانع می‌شوند زیرا نمی‌دانند که ادعای کذب این برنامه مبنی بر استخراج بدون نیاز به اینترنت و منابع محاسباتی، اساسا غیرممکن است. البته شما مختار هستید که باور کنید این افراد کلاش، الگوریتم‌های جادویی ساخته‌اند که می‌توانند ۱ میلیون بار سریع‌تر از توابع درهم سازی SHA256 عملیات استخراج را انجام دهند! وقتی که اطلاعات خود را وارد این برنامه می‌کنید، این داده‌ها به همراه بسیاری از اطلاعات دیگر در یک دیتابیس دیگر ثبت می‌شوند. هنگامی که اطلاعات ثبت شده در دیتابیس دوم به میزان قابل توجهی برسد، قیمت آن نیز بشدت افزایش پیدا می‌کند. اگر ادعای پای نتورک درباره تعداد ۳ میلیونی کاربران صحیح باشد، مطمئنا این اطلاعات تا کنون چندین بار به اشخاص و نهادهای مختلف فروخته شده‌اند.

یکی دیگر از کاربران BitcoinTalk گفت:

عباراتی مانند «بهتر از بیت‌کوین» یا «بیت‌کوین دوم» طی این سال‌ها بارها توسط پروژه‌های اسکم (کلاهبرداری) استفاده شده‌اند و جای تاسف دارد که هنوز هم بسیاری از افراد ناآگاه به امید دسترسی به سودهای کلان، گول چنین برنامه‌هایی را می‌خورند. شما را با بلاکچین خیالی و پروتکل استخراج توهمی‌تان تنها می‌گذارم. اما لطفا دیگر لینک‌های عضویت این برنامه کلاهبردای را در اینجا قرار ندهید. افراد حاضر در BitcoinTalk اکثرا از سال ۲۰۰۹ در این حوزه فعال هستند و مکان مناسبی را برای تبلیغ چنین اسکمی انتخاب نکرده‌اید.

البته نمی‌توان از نیکلاس کوکالیس خرده گرفت، او به بصورت خیلی حرفه‌ای توانسته از تخصص خود را برای جذب مخاطب و وایرال کردن پای نتورک بین افراد ناآگاه استفاده کند. اگر سری به ویدئوهای پای نتورک در یوتیوب بزنید، خواهید دید که بیش از ۹۰% نظرات مربوط به کاربران کشورهای جهان سوم، مخصوصا ایرانی‌ها است. زیرا در این کشورها اوضاع اقتصادی مناسب نیست و بسیاری از افراد فریب وعده‌های رویایی پای نتورک را می‌خورند. مقایسه چنین پروژه مبهمی با بیت‌کوین، اوج ناآگاهی طرفداران پای نتورک را نشان می‌دهد. البته این دیدگاه فقط در بین طرفدارن این اپلیکیشن وجود ندارد، در واقع بسیاری از افراد فکر می‌کنند رمزارزهایی مانند بیت‌کوین یا اتریوم، همانند پای فقط شامل اعداد روی صفحه نمایش می‌شوند. در حالی که رمزارزی مانند بیت‌کوین با ارائه یک نظام پرداخت جهانی نوین و تعریف ساختار بلاکچین و الگوریتم اثبات کار، توانست تحولی عظیم را در دنیا ایجاد کند. حال باید صبر کنیم و ببینیم بعد از فروکش کردن جو روانی پای نتورک، اپلیکیشن رویایی بعدی ، چه زمانی و با چه وعده‌های جذابی ظهور خواهد کرد!

استخراج با سرعت بیشتر و ترس از دست دادن سود

این موضوع که هرچه تعداد زیر مجموعه هاتون بیشتر باشه سرعت استخراجتون بیشتره باعث شده که هر کسی که این برنامه رو نصب میکنه به دوستان و آشنایان خودش معرفی میکنه که بتونه پای بیشتری به دست بیاره و یه روزی میلیون دلاری سرمایه داشته باشه! جالب اینجاست که وقتی میخوان این پروژه رو به دوستان و آشنایان خودشون معرفی کنن با بیت کوین مقایسه اش میکنن و میگن اگر چند سال پیش بیت کوین خریده بودی الان سرمایه ات چندین میلیون دلار بود ولی نمیگن که بیت کوین حرف اصلیش انتقال ارزش بین افراد بدون استفاده از سیستم مرکزی (مثل بانک) بود و تونست این ادعای خودش رو ثابت کنه و مردم ازش استفاده بکنن و ارزشمند بشه.

بیت کوین به عنوان یک راه حل برای مسئله ای که تا قبل از بیت کوین حل نشده بود ارائه شد ولی پای صرفا خودش را با بیت کوین مقایسه میکنه ؟ چون بیت کوین از ارزش صفر به ۲۰ هزار دلار رسید پس هر پروژه دیگه ای اومد گفت منم مثل بیت کوین هستم و هیچ حرف جدیدی ندارم باید به ۲۰ هزار دلار یا بیشتر برسه ؟!!!

ممکنه پروژه دیگه ای با حرف بیت کوین خودش رو معرفی کنه و حتی موفق تر از بیت کوین باشه ولی راه خیلی سخته رو در پیش خواهد داشت چرا که بیت کوین در حال حاضر خیلی شناخته شده هستش. ولی آیا واقعا پای میتونه جایگزینی برای بیت کوین باشه ؟

اگه وایت پیپر بیت کوین رو مطالعه کنین متوجه میشین که نویسنده داره از یه تکنولوژی جدید با جزئیات صحبت میکنه ولی وقتی وایت پیپر پای رو مطالعه میکنین، همش داره از پروژه های معروف مثل پیپال، استلار، بیت کوین و …. صحبت میکنه و کلیات رو میگه و هیچ اشاره ای به جزئیات پروژه پای نمیکنه!

شبکه بیت کوین برای اینکه امنیت شبکه اش تضمین بشه نیاز داره که عملیات ریاضی که در نظر گرفته شده توسط ماینرها حل بشه و هرچه تعداد ماینرها بیشتر بشه امنیت این شبکه بیشتر میشه، ماینرها در ازای حل کردن این مسئله ریاضی پاداش دریافت میکنن، در واقع این پاداش انگیزه ای هستش برای ماینرها که به شبکه بیت کوین خدمت کنن ولی در پای هیچ اطلاعاتی از شبکه و فرایند ماینینگ داده نشده، صرفا اشاره شده که با نصب اپلیکیشن موبایل میتونین ماین کنین. جالب اینجاست که بدون مصرف اینترنت و بدون مصرف باتری! نیاز نیست شما به اینترنت متصل باشید!

نگاه زیر بنایی به پروژه پای نتورک

اگه فنی بخوایم نگاه کنیم باید اشاره کنیم که هر بلاکچینی نیاز به شبکه داره و اگه این بلاکچین در ابعاد جهانی داره فعالیت میکنه قاعدتا باید بر بستر اینترنت سوار شده باشه. چطور ممکنه که موبایل شما فرایند ماینینگ رو در حالتی که به اینترنت متصل نیست انجام بده ؟ چرا هیچ جایی در این رابطه صحبت نشده ؟ اصلا پای بلاکچین مجزا داره ؟ کوین هستش یا توکن ؟ مکانیزم اجماع در این شبکه چیه ؟

طبق وایت پیپر اطلاعاتی در این مورد که پای نتورک بلاکچین مجزا داره رو نداریم و با توجه به اینکه بدون اتصال به اینترنت هم میتونین پای به دست بیارین منطقا باید پای توکن باشه بر بستر یکی از بلاکچین های موجود راه اندازی شده باشه و صرفا از طریق اپلیکیشن داره توکن های خودش رو توزیع میکنه!

یه لحظه صبر کنین، گفتیم منطقا باید توکن باشه چون همینجوری داره توکن های خودش رو توزیع میکنه، جالب اینجاست که قابل ماین هستش !!

پس اشتباه نکنیم، پای باید کوین باشه، هر کوین بلاکچین خودش رو داره و تراکنش های شبکه خودش رو با مکانیزم اجماعی  که در نظر گرفته در بلاک ها ثبت میکنه، حالا سوال اینجاست که بلاکچین شبکه پای کجاست ؟ تراکنش ها در کجا ذخیره میشن ؟ چه فضای ذخیره سازی برای بلاکچین پای در نظر گرفته شده ؟ ماینرهای پای در واقع گوشی های موبایل هستن، یعنی هر گوشی موبایل باید اطلاعات زیادی رو ذخیره بکنه که کسی نتونه در این شبکه تقلب کنه و دوبار خرج کردن انجام بده؟!

حتما میدونین که بیت کوین برای تمامی مشکلاتی که ارزهای دیجیتالی قبل از اون داشتن راه حل ارائه داده یکی از این مشکلات، حمله دوبار خرج کردن بود که بیت کوین این مشکل رو حل کرد، پای چطور این مشکل رو حل میکنه؟ آیا گوشی های موبایل توانایی ذخیره سازی حجم زیاد تراکنش ها رو دارن ؟ واقعا گوشی های موبایل دارن فرایند ماینینگ انجام میدن؟

بیشتر به نظر میرسه که این نرم افزار داره یه عدد به کاربران نشون میده و با عضو گیری سرعت زیاد شدن این عدد بیشتر میشه. توقع ما اینه که در وایت پیپر در مورد این مسائل صحبت میکردن ولی وقتی با طرفداران این ارز دیجیتالی صحبت میکنیم بلافاصله میرن سمته اینکه داشجویان دانشگاه استنفورد این ارز دیجیتالی رو ساختن، دانشگاه استنفورد پشت این قضیه است! اولا که ربطی به صحبت های ما نداره این موضوع، ما گفتیم زیر ساخت این شبکه رو بیشتر توضیح بدین نه سازندگانش رو، دوما که قرار نیست هر کسی که فارغ التحصیل دانشگاه معتبری هستش، کلاهبرداری نکنه! البته ما نگفتیم پای کلاهبرداره، تیتر این پست هم نوشتیم که پای داره بستری برای کلاهبرداری آماده میکنه! سوما این پروژه توسط چند نفر که در این دانشگاه درس خوندن ساخته شده نه توسط این دانشگاه و خود دانشگاه هیچ ادعایی در این زمینه نداره! حتی خود سازندگان پای هم انقدر در موردش صحبت نمیکنن و ازش طرفداری نمیکنن که الان افرادی که با این پروژه آشنا شدن دارن ازش طرفداری میکنن!!!!

در حال حاضر تعداد کاربران پای خیلی زیاد هستش و همه دارن پای استخراج میکنن و به دست میارن، این توکن یا کوین داره فقط عرضه میشه، چه تقاضایی براش هست ؟ واقعا فکر میکنین که فردا به اکسچنجی اضافه بشه شما میلیونر میشین؟ وقتی هیچ تقاضایی براش وجود نداره و همه فروشنده هستن قیمت به صفر میرسه! حالا چه فرقی میکنه که شما یه دونه پای داشته باشی یا ۱۰ میلیون پای! کلاهبرداری فقط این نیستش که شما پول خودتون رو از دست بدین، بله پول سرمایه شما هستش ولی آیا زمان سرمایه شما نیست ؟ حتی اگه هیچ ضرری هم برای موبایلتون نداشته باشه، شما وقتتون رو دارین در این پروژه سرمایه گذاری میکنین و هدر میدین، آیا این خودش کلاهبرداری نیست؟

قیمت ارز دیجیتال پای (PI Network)

خیلی ها از ما میپرسن که چرا ارز دیجیتال پای در قسمت قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال سایت میهن بلاکچین قیمت داره، ما قیمت های سایتمون رو از سایت Coingecko دریافت میکنیم و در این سایت ذکر شده که ارز دیجیتال پای در اکسچنج FUBT با قیمت حدود ۰.۳۵ دلار داره معامله میشه، به همین دلیل به اکسچنج FUBT مراجعه کردیم و متوجه شدیم که واریز و برداشت پای در دست تعمیر هستش و شما در تصویر بالا میتونین مشاهده بکنین. با توجه به اینکه پای که شما کاربران از طریق اپلیکیشن به دست میارین هم قابلیت برداشت و انتقال نداره، پس میشه به راحتی به این نتیجه رسید که این قیمتی که در حال حاضر داره معامله میشه ساختگی هستش و هیچ کدوم از کاربران پای خودشون رو معامله نکردن. پس این قیمت قابل استناد نیست. قیمت معامله پای در FUBT حدود ۰.۳۵ دلار هستش ولی تراکنش های پای معلوم نیست که کجا ثبت میشه، شایدم جایی ثبت نمیشه و بلاکچینی وجود نداره که به نظرم خیلی احتمالش بیشتره! به نظر میاد که پای توسط کاربران معامله نمیشه و دست های پشت پرده در حال معامله این ارز دیجیتالی هستن.

با توجه به اینکه قیمت پای هنوز مشخص نیست و در واقعیت قیمت آن صفر هستش، صفحه ی مرتبط با این ارز دیجیتالی در قسمت قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتالی میهن بلاکچین به این مطلبی که در حال خواندن آن هستین لینک کردیم تا کاربران متوجه بشن که این ارز دیجیتالی هنوز قیمت نداره و اطلاعات دقیق تری نسبت به آن کسب کنن.

نگاه همیشه مشکوک به پروژه ها

با افراد زیادی که دارن این پروژه رو تبلیغ میکنن صحبت کردم، جالب اینجاست که اکثرا حرفشون اینه که چیزی که از دست نمیدیم، نه پول میخواد بذاریم نه باتری مصرف میکنه نه اینترنت میخوره، فقط یکم وقت میذاریم که چند سال بعد میلیاردر بشیم!

دوست عزیز، در نظر داشته باش که نصب برنامه ها میتونه برای شما مشکلاتی ایجاد بکنه، مثلا از این برنامه ها در آینده میشه برای جاسوسی استفاده کرد یا برای اینکه تبلیغات به شما نشون بدن مثلا نوتیفیکیشن های تبلیغاتی رو موبایل براتون بیاد یا مشکلات دیگه ای که ممکنه اتفاق بیفته.

خیلی بهمون پیام دادن که کدوم جاسوسی وقتی این برنامه هیچ دسترسی به گوشی رو از ما نگرفته پس نمیتونه اطلاعات مارو جاسوسی کنه، بله در حال حاضر شاید نتونه ولی این امکان وجود داره که در آینده این دسترسی هارو از شما بگیره و جاسوسی شمارو بکنه.

یکی از خطرات احتمالی دیگه ای که میتونه نصب این نرم افزار داشته باشه اینه که شما با نصب این برنامه در واقع سرباز یک سیستم مرکزی میشین! بله سرباز میشین که وقتی خواستن به یک سروری حمله DDOS انجام بدن شما که این نرم افزار رو دارین در واقع خط مقدم این حمله هستین و بهشون کم میکنین تا به هدفی که دنبالش هستن برسن. وقتی میلیون ها نود در کل دنیا داشته باشه میتونه به راحتی حملاتی شبیه DDOS رو تدارک ببینه و از دستگاه های شما بدون هیچ هزینه ای به هرجایی که خواست بدون رد و نشونی حمله کنه!

دقت بکنین که فروش اطلاعات هم ممکنه، مثلا گوگل سرویس های رایگانی به شما میده از جمله، ایمیل، موتور جستجو و جالب اینجاست که این سرویس ها برای کاربران رایگان هستش ولی از تمامی اطلاعات کاربران برای درآمد زایی خودش استفاده میکنه.

پای نتورک (Pi Network) هم اگرچه رایگانه ولی قطعا صاحبانش پول های خیلی زیادی از طریق فروش اطلاعات کاربرانشون میتونن به جیب بزنن، هر چقدر تعداد کاربرانشون بیشتر باشه، پول بیشتری میتونن به دست بیارن. حتی میتونن پول زیادی دریافت کنن تا بدون رد و نشون حمله DDOS انجام داد!

البته فروش اطلاعات کاربران یه مثال بود، راه های دیگه ای هم هست مثل برگزاری ICO برای بقیه پروژه ها، وقتی شما تعداد زیادی کاربر داشته باشین که هر روز به نرم افزار شما سر میزنن، می تونین به راحتی برای پروژه های دیگه تبلیغات کنین و کسب درآمد کنین یا حتی پورسانت بگیرین از سرمایه گذاری این همه کاربری که دارین…

سخن پایانی

قبول دارم که بیت کوین از ۰ دلار به ۲۰ هزار دلار رسید و تقریبا همه این موضوع رو بارها شنیدیم ولی چرا نشنیدیم که چرا بیت کوین ارزشمند شد؟! بیت کوین مسئله خیلی مهمی رو حل کرد و ما میتونیم از تکنولوژی جدیدی که بیت کوین به دنیا معرفی کرد در حوزه های مختلفی استفاده بکنیم. چرا صحبت هامون در مورد تکنولوژی بیت کوین نیست و صرفا همه جا در مورد قیمت صحبت میکنیم؟!

امیدواریم که این رویه تغییر بکنه و طرفداران و کسانی که با این حوزه به تازگی آشنا شدن، رویای یک شبه پولدار شدن رو کنار بذارن. وظیفه خودم میدونستم که توصیه کنم وقتتون رو در پروژه پای هدر ندین، وقت شما ارزش بیشتری داره.

Check Also

بیت کوین امسال به ۲۰,۰۰۰ دلار نزدیک هم نخواهد شد

این چند ماه گذشته برای بیت کوین و طلا سودمند بود. بیت کوین افزایش بیش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 1 =