فورک (Fork) چیست و به چه دلیل به وجود می آید ؟!

اگر علاقمند هستید از خبرهای جدید در زمینه ی ارزهای دیجیتال آگاه شوید ممکن است تا الان این خبر به گوشتان خورده باشد که اتفاق خاصی به نام فورک (Fork) افتاده است که موجب گردیده است تا قیمت ارز دیجیتالی دچار نوسانات بسیاری گردد .

ممکن است بدانید که بلاک چین جایی برای ثبت و ذخیره اطلاعات است ، اما شاید از این مسئله آگاه نباشید که این اطلاعات ثبت شده قابل تغییر نیستند . هنگامی که اطلاعات در بلاک چین ذخیره می گردد ، تا زمانی که کاربران آن را تایید کنند ، کسی نمی‌تواند مانع کار آن گردد . یکسری قوانین در هر یک از ارزهای دیجیتال وجود دارد . برنامه نویسان این قوانین را که پروتکل نامیده می شود ، ایجاد کردند . به این ترتیب بلاک چین مطابق همین قوانین به کار خود ادامه می دهد . به عنوان مثال بیت کوین نیز دارای این قوانین است . اینگونه که مدت زمان هر بلاک ۱۰ دقیقه است ، یا ظرفیت هر بلاک ۱ مگابایت است و … .

تصور کنید برخی از افراد با همین قوانین موافق نباشد و یا در شبکه ی یکی از ارزهای دیجیتالی اختلالی رخ دهد .

می توان با یک راهکار ساده بلاک چین را به روزرسانی کرد و یا یک بلاک چین جدید ایجاد نمود . به این طریق آن را فورک می نامند . فورک قادر است به عنوان یک راه حل خوب در این زمینه به برنامه نویسان کمک نماید .

لغت فورک از اصطلاحات پروژه ای برنامه نویسان اتخاذ شده است . طریقه ی ایجاد فورک در حقیقت به این صورت است هنگامی که یک کد منبع از پروژه ای کپی شود و یا حتی در آن تغیراتی رخ دهد ، به این ترتیب یک برنامه جدیدی از همان برنامه قدیمی ایجاد می شود . بنابراین در ارزهای دیجیتال فورک با درکی یکسان و یکسری پیچیدگی‌های خاص به وجود می آید .

اگر بخواهیم موضوع فورک را واضح تر بیان کنیم ، می توانیم بگوییم که در کل فورک روشی از بروزرسانی برای نرم‌افزار است که می تواند هماهنگ یا ناهماهنگ با قبل باشد . در مجموع ، ما اصطلاح فورک را هنگامی مورد استفاده قرار می دهیم که قصد داشته باشیم یک نرم افزار یا اصطلاحا یک پروتکل را بروزرسانی نماییم . به این ترتیب فورک هنگامی به وجود می آید که شبکه ارزهای دیجیتال و بلاک چین دو قسمت گردد .

دلیل به وجود آمدن فورک

تصمیم داریم در خصوص مهم ترین و اصلی ترین علت هایی که موجب شده اند فورک به وجود آید ، صحبت کنیم و آن ها را برایتان شرح دهیم . پس در ادامه با ما همراه باشید :

به وجود آوردن راه‌ حل به منظور رفع ایراد و اختلافات فنی از معروف ترین فورک های بیت کوین ، بیت کوین کش شناخته شده است . این ایجاد فورک به علت به وجود آمدن اختلاف نظرهایی می باشد که در سطح گسترده در خصوص اندازه گیری بیت کوین ایجاد شده است . پس تعدادی از افراد که توسعه دهنده می باشند و همینطور ماینرهای بیت کوین به دلیل سرعت و کارمزد تراکنش‌ها تغییرات عظیمی را در قوانین بیت کوین ایجاد کردند که این تغیرات می توانند شامل افزایش سایز بلاک ، بلاک چین و همچنین ورژن جدید نرم افزار باشند .

به علت بازگرداندن مبالغی که از دست رفته ، فقط یک اتریوم در سال ۲۰۱۶ بوده است ، که پس از آن جامعه اتریوم برای بازگرداندن سرمایه های از دست رفته کاربران ، تصمیم به ارائه ی فورک گرفت . با ایجاد فورک اعتماد مردم بیش از پیش به اتریوم زیاد شد . به این ترتیب اتریوم تبدیل به فورک شد ، بنابراین بیشتر افرادی که در اتریوم بودند به شبکه جدید که همان فورک است ، جا به جا شدند . به این شکل به اتریوم قدیمی ، اتریوم کلاسیک و به اتریوم جدید به همان نام اتریوم ثابت ماند که هم اکنون در مارکت امروز مبادله می شود .

به دلیل اضافه کردن خصوصیات و قابلیت‌ های نو شبکه های بلاک چین به مرور زمان به آپدیت ها و بروزرسانی های فنی نیاز دارند . با این به روزرسانی ها می توان شبکه را از خطرات احتمالی حفظ کرد و آن ها را به روز نمود . به همین دلیل است که فورک ایجاد شد تا بتوان با بهره گیری از آن شبکه را نه تنها به روزرسانی نمود ، بلکه ویژگی هایی را به آن تزریق نمود و حتی توانایی ها و پتانسیل های جدیدی را به آن اضافه کرد .

Check Also

۱۰ توصیه وارن بافت برای جوانانی که می‌خواهند ثروتمند شوند!

۱۰ توصیه وارن بافت برای جوانانی که می‌خواهند ثروتمند شوند!

احتمالا وارن بافت ثروتمند‌ترین سرمایه گذاری است که تا به حال زیسته است، او در سال ۱۹۶۰ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − 6 =