هشدار: مراقب پروژه کلاهبرداری گرام فری (GramFree) باشید!

گرام فری “GramFree” : اخیرا برخی از افراد در فضای مجازی به دنبال خرید یا فروش گرام و فعالیت در سایت گرام فری “Gram Free” هستند، این در حالی است که تلگرام رسما پروژه شبکه بلاکچین TON و ارز دیجیتال گرام را متوقف کرده است! در این مطلب به بررسی کامل پروژه کلاهبرداری گرام فری “Gram Free” می‌پردازیم.

تکنولوژی‌های نوظهور همواره در خطر سوءاستفاده افراد کلاهبردار از عدم اطلاعات کافی مردم نسبت به این تکنولوژی‌ها بوده است. جامعه ارزهای دیجیتال نیز به صورت پیوسته در خطر مواجهه با پروژه‌های کلاه‌برداری در این حوزه هستند. یکی از جدیدترین پروژه‌های کلاهبرداری، پروژه گرام فری “GramFree” است که اخیرا به جامعه فارسی زبان ارزهای دیجیتال نفوذ کرده است.

صفحه نخست وبسایت گرام فری Gram Free

سایت گرام فری “GramFree” با تعیین وظایفی برای کاربران خود، به آن‌ها ارز Gram پرداخت می‌کند. این وظایف شامل دعوت از دوستان، مشاهده ویدیوهای تبلیغاتی، امضای قراردادهای هوشمند، گردونه شانس و لاتاری است. امکان ارتقاء به سطوح بالاتر نیز با انجام برخی وظایف خاص امکان پذیر می‌باشد.

پروژه گرام فری “GramFree” با بهره‌گیری از نام گرام که ارز دیجیتال شبکه تلگرام می‌باشد در حال سوء استفاده از اطلاعات پایین افراد فعال در این حوزه است. داستان جایی جالب می‌شود که شبکه TON تلگرام به سبب مسائل قانونی با کمیسیون بورس آمریکا رسما لغو شد. بنابراین ارز دیجیتال شبکه TON یعنی گرام وجود نداشته و نخواهد داشت و در هیچ جایی هم معامله نمی‌شود.

در ادامه مطلب، به بررسی علائم کلاهبرداری این پروژه می‌پردازیم.

۱) امکان ثبت نام فقط از طریق Google و Facebook

اولین جایی که با یک مورد عجیب در پروژه گرام فری “GramFree” روبرو می‌شویم، همان اول کار یعنی قسمت ثبت نام است. برای ثبت نام فقط دو گزینه موجود است، ثبت نام از طریق Google و یا Facebook. به عبارتی شما در همان ابتدای کار به اجبار باید اطلاعات یکی از اکانت‌های گوگل و یا فیسبوک خود را تقدیم به این پروژه نمایید.

پروژه کلاهبرداری گرام فری (GramFree
صفحه ثبت نام سایت Gram Free

این در حالی است که همانند بسیاری از سایت‌ها، امکان ثبت نام از طریق حساب‌های گوگل، فیسبوک و … می‌توانست یک گزینه اختیاری باشد و در کنار این‌ها، فرم ثبت نام منحصربفرد سایت نیز تعبیه شده باشد. اما چنین قابلیتی در گرام فری وجود ندارد و شما مجبور به دادن اطلاعات یکی از حساب‌های گوگل و یا فیسبوک خود به این سایت هستید و راه دیگری نیست. پروژه گرام فری “GramFree” از طریق فروش همین اطلاعات در آینده می‌تواند درآمد داشته باشد.

۲) ثبت دامنه پروژه گرام فری “GramFree” در کشور پاناما

از ۱۰۰ سال پیش که ثروتمندان دنیا برای فرار مالیاتی دارایی خود را به پاناما می‌بردند، تا چند دهه قبل که پاناما بهشت کارتل‌های مواد مخدر برای پولشویی بود، این کشور همواره مکان مناسبی برای فعالیت‌های کلاهبرداری و پولشویی بوده است. علت این امر، آسان‌گیری قانونی به شرکت‌های تجاری در پاناما می‌باشد. اکنون نیز بسیاری از پروژه‌های مخوف و کلاهبرداری در این کشور مستقر هستند. به طرز جالبی، کشور محل ثبت دامنه سایت گرام فری “GramFree” نیز پاناما است تا ذهن ما را برای بررسی این پروژه کلاهبرداری آماده‌تر کند:

 پروژه-کلاهبرداری-گرام-فری
ثبت دامنه Gram Free در کشور پاناما

۳) قیمت دار بودن توکن گرام!

همانطور که در ابتدای نوشته ذکر شد، شبکه TON تلگرام و توکن گرام رسما لغو شده است. تا زمانی که یک ارز یا توکن عرضه نشود، طبیعی است که امکان معامله آن هم وجود ندارد و در هیچ صرافی لیست نیست. مبنای قیمت‌گذاری یک ارز، عرضه و تقاضا می‌باشد. بنابراین وقتی که هنوز هیچ ارزی وجود ندارد، طبیعی است که قیمت آن هم کشف نشده باشد. اما به طرز عجیبی ارز گرام در سایت گرام فری “GramFree” دارای قیمت است و این قیمت کم و زیاد می‌شود. این قیمت کاملا ساختگی می‌باشد، زیرا توکنی که این سایت به اسم گرام به کاربران می‌دهد، در هیچ جایی قابل معامله نمی‌باشد. بنابراین ارزش ذاتی این توکن‌ها صفر است.

 پروژه-کلاهبرداری-گرام-فری
قیمت دار بودن توکن جعلی گرام در وبسایت Gram Free

۴) امکان امضای قرارداد هوشمند و دریافت پاداش!

یکی از عجیب‌ترین موارد در سایت گرام فری “GramFree” امضای قرارداد هوشمند در این شبکه و دریافت پاداش است. اگر شما فقط کمی با قراردادهای هوشمند و ساز و کار آن‌ها آشنا باشید متوجه می‌شوید که این چنین امکانی آن هم برای ارزی که شبکه آن هنوز راه‌اندازی نشده است، مضحک است. این ویژگی زمانی مضحک‌تر می‌شود که امکان امضای قرارداد و دریافت پاداش محدود است و شما هر چند ساعت فقط یک بار می‌توانید یک قرارداد را امضا کنید! چنینی سیستمی در هیچ‌جای ذات بلاکچین و قراردادهای هوشمند نمی‌گنجد و به خوبی نشان‌دهنده سوء استفاده این پروژه کلاهبرداری از اطلاعات ناکافی کاربران است.

 پروژه-کلاهبرداری-گرام-فری
صفحه مرتبط با قراردادهای هوشمند در سایت Gram Free

۵) واریز (Deposit) برای سرمایه‌گذاری مستقیم در گرام

شاید سود اصلی پروژه اینجا باشد، جایی که کاربر می‌تواند با پرداخت مبلغی، مستقیما توکن جعلی گرام این پروژه را بخرد. به عبارتی پروژه گرام فری “GramFree” پس از دریافت مبلغ از کاربر، صرفا تعداد توکن‌های بی ارزش و جعلی گرام را در پنل کاربری خریدار افزایش می‌دهد.

۶) عدم امکان برداشت (Withdraw) برای مبالغ کمتر از ۵۰۰ دلار

اولین چیزی که از یک وبسایت این‌چنینی انتظار می‌رود، امکان برداشت توکن گرام است. البته بسیاری از سیستم‌هایی که امکان برداشت دارایی را برای کاربران مهیا می‌کنند، مانند صرافی‌های ارز دیجیتال، دارای یک حداقل مقدار برداشتی هستند که البته این مقدار بسیار پایین و حداکثر در حد ۲ برابر کارمزد شبکه است. اما در پروژه گرام فری “GramFree” چنین نیست و باید حداقل مقدار تعداد توکنی که کاربر قصد برداشت آن را دارد، برابر با ۵۰۰ گرام باشد که بسیار عجیب است. از طرفی، جالب‌ترین نکته امکان برداشت و انتقال توکن‌های گرام به آدرس کیف پول بیت کوین است:

صفحه مربوط به برداشت در سایت GramFree

این مانند آن است که یک نفر بتواند اتریوم خود را به کیف پول بیت کوین واریز کند! برای کسانی که آشنایی مختصری با بلاکچین و ارزهای دیجیتال داشته باشند، این نکته مشخص است که هر ارز دیجیتال دارای یک کیف پول منحصربفرد است و شما نمی‌توانید به عنوان مثال ریپل و یا اتریوم خود را به کیف پول بیت کوین منتقل کنید. در صورتی که این کار را انجام دهید، اتریوم شما در شبکه گم خواهد شد و دیگر به آن دسترسی نخواهید داشت.

۷) سطح‌بندی و زیرمجموعه‌گیری در پروژه گرام فری “GramFree”

بسیاری از پروژه‌های کلاه‌برداری و پانزی، از سیستم سطح‌بندی برای کاربران و امکان زیرمجموعه‌گیری استفاده می‌کنند. البته باید به این نکته اشاره شود که زیرمجموعه‌گیری و سطح‌بندی به خودی خود ناسالم نیست، همانطور که صرافی معتبر با‌یننس چنین قابلیت‌هایی را برای جذب مخاطب به محیط خود ارائه می‌دهد. اما وقتی این قابلیت‌ها با موارد مشکوک کلاه‌برداری همراه شوند، داستان کمی متفاوت می‌شود. پروژه گرام فری “GramFree” نیز چنین است. در موارد ۳ تا ۶ ذکر شده در این نوشته، دلایل کافی برای اثبات کلاه‌برداری بودن این پروژه آورده شد. وقتی سطح بندی و امکان زیرمجموعه‌گیری و درعوض دریافت توکن گرام را در کنار موارد بالا قرار می‌دهیم، به خوبی متوجه می‌شویم که با یک پروژه کلاه‌برداری روبرو هستیم.

جمع‌بندی پروژه کلاه‌برداری گرام فری “GramFree”

در این نوشته سعی شد تا ابعاد مختلف پروژه کلاهبرداری گرام فری “GramFree” ذکر شود. آن چیزی که مبرهن است، سوء استفاده این پروژه از اطلاعات ناکافی افراد در زمینه ارزهای دیجیتال، پروژه TON تلگرام و ارز دیجیتال گرام است. لازم است که مخاطبان گرامی ایران کریپتوکارنسی بدانند که پروژه شبکه بلاکچین تلگرام و ارز دیجیتال گرام به سبب مسائل قانونی مختلف رسما لغو شد و هیچ ارز دیجیتالی به نام گرام از سوی تلگرام عرضه نشد. پیش‌فروش این ارز دیجیتال در سال گذشته صورت پذیرفت و اکنون این ارز هنوز وجود دیجیتالی ندارد و در نتیجه در هیچ جایی معامله نمی‌شود و قیمت ندارد. همواره پروژه‌های مختلف مانند گرام فری “GramFree” سعی در سوء استفاده و کلاهبرداری از اطلاعات ناکافی مردم در زمینه تکنولوژی‌های نوظهور را دارند.

Check Also

تکلیف تجهیزات استخراج ارزهای دیجیتال موجود در کشور مشخص شد

هیئت وزیران تکلیف تجهیزات استخراج موجود در کشور را مشخص کرد. این دستگاه‌ها به‌عنوان کالای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × یک =